TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Templariusze, Assasyni i Katarzy
(artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie dotyczące relacji
między templariuszami i sektą assasynów
oraz templariuszami i katarami)

ASSASYNI:

    W X i XI wieku w świecie muzułmańskim dominowali szyici (Egipt, Syria, Persja). W połowie XI wieku przybycie Turków Seldżuckich odwróciło proporcje i władza przeszła w ręce sunnitów. (dwa odłamy islamu: szyici i sunnici)
Pewien imam szyicki, Hassan as Sabbah, musiał schronić się w Kairze, który pozostał w większości szyicki i stworzył tam grupę (sektę?) integrystyczną. Jednak Kair także wpadł w ręce sunnitów i Hassan as Sabbah musiał opuścić miasto. Przybył do Persji i tam, wraz ze swoimi zwolennikami, zawładnął fortecą ALAMUT. Z tego zamku Hassan as Sabbah i jego następcy, przywódcy grupy wysyłali członków "sekty" w różne miejsca świata muzułmańskiego aby zabijali przeciwników religii szyickiej.
    W XII i XIII wieku, Templariusze walczący na Bliskim Wschodzie i w Ziemi Świętej byli zmuszeni zawierać alianse z pewnymi grupami religijnymi aby walczyć przeciwko innym, na zasadzie wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Bez wątpienia Templariusze mieli przyjazne kontakty z Zakonem Assasynów, który był zaciekłym wrogiem Turków Seldżuckich, gdyż to właśnie przeciwko nim walczyli Templariusze.
    W dodatku Zakon Assasynów nie był zwykłą sektą (guru+wyznawcy) lecz posiadał organizację i hierarchię podobną do zakonów religijno-militarnych jak Templariusze (wielki mistrz, rycerze, sierżanci, duchowni...) co niewątpliwie ułatwiało porozumienie. Można było mówić o wzajemnym szacunku między RYCERZAMI, gdyż po obu stronach (Templariusze i Assasyni) obowiązywały ich zasady honoru.
    Nie spotkałam się z dowodami opisującymi konkretne związki między Templariuszami i Assasynami, ale bez wątpliwości one istniały. Moim zdaniem brak źródeł pisanych może wynikać także z tego, że w świecie chrześcijańskim takie kontakty były źle widziane, więc pewnie nie rozpisywano się o nich w listach i kronikach.
    Anegdotka: Nie pamiętam gdzie, ale czytałam kiedyś, że w czasie jednej z wojen o sukcesję w jednym z księstw chrześcijańskich (chyba chodziło o księstwo Antiochii) w Ziemi Świętej dwie walczące o władzę grupy krzyżowców sprzymierzyły się każda z inną grupą muzułmańską.


KATARZY:

    Prawda jest chyba bardziej skomplikowana niż stwierdzenie : byli ZA czy byli PRZECIW. Templariusze i Szpitalnicy mieli wiele posiadłości na południu Francji. Były to w ogromnej większości fermy, plantacje winorośli, młyny, stawy rybne itd. Żaden z tych zakonów nie miał w tamtym regionie znaczących sił wojskowych bo nie tam toczyła się walka z niewiernymi. (rycerze walczyli wyłącznie albo w Hiszpanii, albo w Ziemi Świętej ). Posiadłości "europejskie" służyły głównie jako spichlerze i były też źródłem dochodów.
    Kiedy rozpoczęła się krucjata przeciwko albigensom (KATAROM) oba zakony pozostały mniej więcej neutralne, ale trzeba pamiętać, że to lokalni władcy ofiarowali zakonom ziemie i i wszyscy musieli żyć w pewnych konkretnych warunkach. Templariusze i Szpitalnicy z jednej strony musieli szanować swoją podległość papieżowi i śluby jakie składali, a z drugiej nie zrażać sobie lokalnych władców, którzy dali im ziemie. W dodatku wszyscy byli wymieszani ze sobą: w jednej szlacheckiej rodzinie byli np. Templariusze i Katarzy.
    Według tego co czytałam Templariusze byli pasywni wobec krucjaty przeciwko albigensom, żadna książka (znana mi) nie wspomina o jakiejś szczególnej czy spektakularnej akcji Templariuszy u boku Katarów ani u boku Szymona de Monfort. Można przypuszczać jak sądzę, że zdarzały się przypadki, iż Katar, krewniak Templariusza, znajdował schronienie w jego komandorii, albo że Templariusze dając np żywność wspierali Katarów.

tekst: Agnieszka Staf

 

  platformy interaktywne

e-mail

Templariusze, Assasyni i Katarzy

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020 Made with a Mac