TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Szachownice na średniowiecznych kościołach Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej
Komentarze

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 4 | 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2007-01-10, o godzinie: 23:17:12.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail: slawek@architektura.pomorze.pl

Identyfikator: 33
Pozdrawiam serdecznie.

Artykuł Pana Zbigniewa już przeczytałem! Co więcej miałem sposobność - pewnego, pięknego, wakacyjnego dnia - przyglądać się Jego wnikliwej pracy podczas wspólnego wypadu w rejon Cedyni. Owocem wieloletnich poszukiwań autora jest pogłębiona synteza wyników dotychczasowych badań, zakończona katalogiem 80 ciosów granitowych z ornamentami, z których większość stanowią znaki szachownicowe. Miło mi poinformować, że obok cytatów z uznanej literatury przedmiotu znalazły się też refleksje z bogatej dyskusji zamieszczonej na szlaku templariuszy. Całość okraszona jest dokumentacją fotograficzną i pięknymi grafikami wybranych ornamentów.
Zachęcam wszystkich do pochłonięcia tego tekstu i do dalszych poszukiwań.

Sławomir Pawlak

Wpis zamieszczony dnia: 2007-01-10, o godzinie: 14:01:05.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 32
Z wielkim zaciekawieniem przeczytam
Mam nadzieję, że poprzez Błażeja jakoś uda mi się dotrzeć do tej pozycji.
Licząc na ucztę -

- serdecznie pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2007-01-10, o godzinie: 13:40:27.
Od: Zbigniew Miler
E-mail: taber@op.pl

Identyfikator: 31
Wszystkich zainteresowanych informuję, iż na łamach "Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego" ukazał się mój artykuł na tematmotywu szachownic na romańskich kościołach granitowych. Artykuł zawiera obszerny katalog, rysynki i zdjęcia. Zachęcam do jego przeczytania.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-23, o godzinie: 23:26:26.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail:

Identyfikator: 30
Z pewnością ostateczne słowo należy do konserwatorów.
Zastanawiam się jednak czy poprzestać na ratowaniu i zabezpieczaniu, czy może pójść w kierunku rekonstrukcji, przynajmniej w tych przypadkach, w których rysunek jest już niemal zatarty. Pewnie znalazłby się kamieniarz, który podjąby się zadania pogłębienia rysunku.
Wiem, żę taką metodę stosuje się przy renowacji niektórych polichromii, poprawiając kontury i nanosząc w specjalny sposób nowy kolor zgodny z oryginałem.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-23, o godzinie: 22:25:33.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 29
Zacznę od informacji, że w "szale" tworzenia nowych (niekiedy "prawie" nowych) galerii utworzyłem między innymi nową kategorię: szachownice
Jeszcze nie wszystkie znane nam miejsca tam umieściłem ale z czasem to oczywiście nastąpi. Przydałaby się mapka.

Na razie nici z przyrzeczonych dawniej projektów - robione przez Dorotę są na razie zbyt mało elastyczne by łatwo je przystosowywać do innych projektów. Ale...
nowe galerie spełniają ten wymóg.
Dlatego myślę, że w tej nowej kategorii sporo informacji obok samych zdjęć można umieścić.

Na przykład dokładne pomiary kwadr, ich położenie, ilość w każdym obiekcie. Oprócz skróconego opisu, notki typu czas budowy kościoła - jest miejsce na opis pełny. Pojawia się on (jeśli jest) po skróconym a przed ikonami zdjęć.

Myślę, że to może być nasz katalog. Po zakończeniu testów - zainteresowani w każdym projekcie (nie tylko szachownice ale zamki, katedry, miejsca, ubiór i inne) będą mogli po zalogowaniu i uzgodnieniu we własnym gronie - sami edytować galerię-katalog.
Myslę, że to kwestia kilku dni - zdarzają się nieprzewidziane drobnostki jeszcze

Rzeczywiście niekiedy daje się zauważyć pewna regularność położenia szachownic. Koncepcja zacheuszków również wydaje się prawdopodobna i potwierdzałaby nieprzypadkowość użycia tego symbolu.
Natomiast koncepcja insertów - choć jeszcze nie chcę zamykać dla niej drogi - wydaje się dużo mniej prawdopodobna. Tym bardziej insertów pogańskich.

Konserwacja jest tematem, który należy szybko nagłośnić - przy okazji można w ogóle nagłośnić temat jako atrakcję regionu i jeszcze przy okazji o boomie bydowlanym granitowych kościołów jako porównywalnym w skali mikro do odpowiednika - francuskich katedr
To jest gotowy produkt turystyczny.

Nagłośnienie pomoże zdobyć środki. Aha i tam gdzie możliwe do turystycznego Szlaku Templariuszy trzeba dołączyć.

Błażeja proponuję zapytać jak sprawa wygląda z punktu widzenia konserwatora zabytków. Może sam poradzi, w którą pójść stronę?

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-23, o godzinie: 21:34:01.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail:

Identyfikator: 28
Kolejne spostrzeżenie, zdaje się obalające tezę o insertach. Kwadry z rombami w kościołach w Żarczynie, Sadlnie i Lubanowie (nie mam jeszcze pełnego katalogu i umiejscowienia znaków) znajdują się w tym samym niemal miejscu świątyni i mają ten sam motyw.
Czy jest to czysty przypadek? Czy raczej pewna prawidłowość! Inserty były umieszczane w eksponowanych miejscach świątyni ale bez większej prawidłowości co do miejsca, wysokości i strony zwrócenia płaszczyzny znaku.

Czy artykuł Zbigniewa Milera w Nadwarciańskim Roczniku archiwalno-historycznym już się ukazał?

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-23, o godzinie: 21:20:24.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail:

Identyfikator: 27
Przyglądając się krzyżowi z ościeża portalu w Strachocinie nasuwa się nieodparte skojarzenie z zacheuszkami konsekracyjnymi kościołów. Czytając na ten temat znalazłem wzmiankę, iż znaki konsekracyjne (najczęsciej krzyże) umieszczano nie tylko na ścianach świątyni ale również na ościeżach portali. Czy więc wspomniany znak krzyża jest zacheuszką, czy też oznaczeniem świątyni wzniesionej przez stargardzkich joannitów?

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-23, o godzinie: 17:32:44.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail:

Identyfikator: 26
Pozdrawiam

W nawiązaniu do przedstawionego przez Beniamina katalogu szachownic i wyrażonej w opisie troski o ich zachowanie sądzę, że obok prac konserwatorskich potrzebne jest skatalogowanie tych obiektów z dokumentacją fotograficzną włącznie, co niniejszym czynimy.
Swoją drogą zakonserwowanie jednego kamienia nie pociąga za sobą większego trudu i kosztów finansowych. Nie powinno być również trudności z pozyskaniem najbardziej skutecznej metody ochrony i środków technicznych, pewnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu mógłby takiej rady i wskazówek udzielić. Pozostało by jedynie odwiedzić dane kościoły i odpowiednim środkiem nasycić szachownicowe kamienie.

Przesyłam fotografie wykonane w tym roku: Żarczyn i Strachocin.

Strachocin:
    

Żarczyn:
  

Wpis zamieszczony dnia: 2005-12-28, o godzinie: 00:51:42.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail:

Identyfikator: 25
Domyślam się, że w zacytowanym przez Pana Marka Obera źródle niemieckojęzycznym obok katalogu kwadr z szachownicowymi ornamentami znajdują się również próby ich interpretacji ? sądzę, że warto byłoby je zacytować.

Ornament szachownicy jest szeroko znany w architekturze jako motyw romańskich fryzów. Ma też pewnie szerokie znaczenie w zależności od miejsca jego lokalizacji. Czy użyty w łuku archiwolty wymienionego portalu, jako obramienie tympanonu ze sceną tronującego Chrystusa ma znaczenie apotropaiczne ? Zgodzę się, że fryz ten ma znaczenie poboczne ale ważne ze względu na całość kompozycji, w której został użyty.

Ciekawie prezentuje się ornament z gurtu rozdzielającego dwa przęsła romańskiej zakrystii w katedrze kamieńskiej.

 


Pozdrawiam
Sławomir Pawlak

Wpis zamieszczony dnia: 2005-12-27, o godzinie: 14:38:38.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 24
Natomiast Jacek przysłał mi obrazek chorwackiej szachownicy wraz z linkiemwątek powiązań chorwackiej szachownicy ze słowiańską głagolicą:
http://www.hr/darko/etf/coat.html

Pozdrawiam
Maciej


 
początek strony
e-mail

Komentarze do artykułów

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2019 Made with a Mac