TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Kaplica templariuszy w Chwarszczanach
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2008-10-23, o godzinie: 23:58:15.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 177
Na osłodę to mogę jeszcze bardziej wzbudzić ciekawość
Dwa tygodnie temu (niestety pod moją nieobecność - piątek to mój dzień pracy w szkole) przebadane zostało prezbiterium kaplicy. Wcześniej, podczas wakacyjmych badań Henryk Jan Kustosz wykrył prawdopodobny ślad średniowiecznej wnęki we wschodniej ścianie.
Pod patronatem Gazety Rycerskiej ślad został przebadany. Nie znam wyników (naprawdę). Dlatego także z niecierpliwością czekam na raport.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2008-10-23, o godzinie: 22:54:16.
Od: ks. Sławek
E-mail:

Identyfikator: 176
A może chociaż jakiś malutki przeciek na temat. Coś na osłodę czekania!
Pozdrawiam

Wpis zamieszczony dnia: 2008-10-23, o godzinie: 21:40:32.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 175
Witam,

Wraz z Wami czekam wciąż na raport z badań.
Okazuje się, że wszyscy czekamy na wyniki badań architektonicznych prowadzonych przez architekta Henryka Jana Kustosza. Że są ciekawe niezmiernie - tego jestem pewien po rozmowach z panem Kustoszem. Między innymi została z pewnością zdiagnozowana przyczyna podmakania ściany od strony zakrystii. Każdy patrzący na przekrój kaplicy przyzna rację.
Bardzo proszę (również siebie) o cierpliwość

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2008-09-19, o godzinie: 12:56:33.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 174
Na fotografiach w galerii widoczny jest również wykop na północ od kaplicy, a w nim relikty jakiejś budowli z ceramiczną posadzką. Czy zostały one jakoś wstępnie zidentyfikowane i określone chronologicznie?

Wpis zamieszczony dnia: 2008-09-18, o godzinie: 14:27:23.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 173
Maćku, u Ciebie to jak u Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie Czekamy zatem, a apetyty rosną!

Wpis zamieszczony dnia: 2008-09-17, o godzinie: 16:08:48.
Od: ks. Sławomir Pawlak
E-mail:

Identyfikator: 172
Nie wiem, co jest lepsze? Czy zdawkowa informacja, czy przemilczenie wyników wykopalisk, aż do chwili publikacji? I jedno i drugie ma swoje plusy i minusy
Cóż, trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że wzrastające i wciąż podsycane napięnie nie zakończy się zawałem. Czekamy!

Wpis zamieszczony dnia: 2008-09-17, o godzinie: 10:55:12.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 171
Witam,

Nie mogę wyprzedzać treści sprawozdania - jednak szykuje się małe "zaskoczonko" i ciekawe rozwiązanie naszej dyskusji. No i oczywiście, jak to zwykle bywa, odkrycie rodzi nowe zagadki.
Ciekawa była też rozmowa z architektem Henrykiem Janem Kustoszem - okazuje się, że to nie brak wiedzy w średniowieczu a pozostająca na granicy arogancji bezgraniczna wiara w potęgę ludzkiej myśli w wieku XIX jest przyczyną zawilgocenia kaplicy.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2008-09-15, o godzinie: 21:50:51.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 170
A więc jednak - teza o dwóch kaplicach potwierdzona, przynajmniej wstępnie. Gratuluję wyników! I z OGROMNYM zainteresowaniem czekam na sprawozdanie Przemka, którego fragmenty przynajmniej zobaczymy - mam nadzieję - na stronie Szlaku. No i spodziewam się publikacji w poważnym ogólnopolskim czasopiśmie naukowym. To naprawdę bardzo ważne odkrycie.

Wpis zamieszczony dnia: 2008-09-03, o godzinie: 19:11:28.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 169
Nareszcie prace wykopaliskowe we wnętrzu kaplicy ruszyły, bardzo się cieszę i z OGROMNYM zainteresowaniem oczekuję na wyniki. Może wreszcie uda się przeciąć spekulacje nt pierwszej - domniemanej! - kaplicy templariuszy w Chwarszczanach. Przyglądalem się fotografiom, ale bez osadzenia tego co jest w wykopach, w kontekście stratygraficznym i pokazania lokalizacji tych wykopów, trudno coś więcej stwierdzić ponad to, że jakieś "murki" tam się wyłaniają. Ciekawe Trzymam kciuki za powodzenie prac i życzę spektakularnych odkryć! Nie przegapcie Graala

Wpis zamieszczony dnia: 2008-07-28, o godzinie: 15:10:48.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 168
Nie wiem, nie znam terminu. Opublikowane wyników zależy także od prowadzącego już od niebawem badania sondażowe we wnętrzu kaplicy Przemysława Kołosowskiego. Mogę zdradzić, że takie badanie nie zawsze udaje się we wszystkich warunkach. Widziałem osobiście prawie każdy diagram pojawiający się na ekranie laptopa i wiem, że tylko część przebadanej powierzchni podłogi kościoła dała sygnał będący wyjaśnieniem a nie zaciemnieniem. A jeszcze (niestety) operator z góry wykluczył badanie, które nas tutaj najbardziej interesuje ze względu na zakłócenia od muru, który nas akurat mniej interesuje jeśli mielibyśmy coś przy nim odkryć lub co innego wykluczyć.

Okazało się, że dyskusja w której kiedyś uczestniczyłem na forum Gazety Rycerskiej, rozważająca wyższość nieinwazyjnych metod archeologicznych nad tradycyjnymi sondażami i wykopami z przesiewaniem i badaniem warstw traci sens w warunkach dalekich od laboratoryjnych. Interpretacja jest podobna do interpretacji badań USG interpretacja, że to co widać to siusiak należy od osoby badającej a brak siusiaka nie wyklucza, że będzie chłopiec

Z całą pewnością więcej będzie wiadomo w sierpniu. Za tydzień początek piątego sezonu wykopalisk - po dwóch latach przerwy będą one znów multimedialne (Gazeta Rycerska) ale tym razem nie będę aż tak związany tym, że wszystko najpierw i przez długi czas "tylko" na stronie sponsora.

Pozdrawiam
Maciej

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020 Made with a Mac