TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Komandorie templariuszy
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2007-11-23, o godzinie: 16:31:51.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 26
Wpis Stanisława Ludwińskiego, który pojawił się tu na moment i został przeniesiony na platformę "zamki" (58), przypomniał mi o liście otrzymanym rok temu od Łukasza Smagi a zawierającym zrzuty ekranowe rekonstrukcji 3D kaplicy chwarszczańskiej. Indywidualny projekt miał być rozwijany ale cóż... przeszkodziły chyba przygotowania do matury. W każdym razie docelowo miało być możliwe wirtualne zwiedzanie.

Rekonstrukcja jest na tym etapie nieskończona i historycznie niedoskonała (nieuzasadniony jest brak sygnaturki - mimo, że obecna jest XIX-wieczna, nawiązuje prawie na pewno do wcześniejszej, gdyż kaplica nie pełniła roli kościoła parafialnego i nie była potrzebna dzwonnica tylko mały dzwon w sygnaturce dla samych zakonników).

Zrzuty są dostępne w nowo utworzonym dziale galerii "Rekonstrukcje". Niebawem zdjęcia z innych projektów rekonstrukcyjnych na Szlaku Templariuszy - rekonstrukcje rysunkowe komandorii w Rurce i w Chwarszczanach oraz "realne" prace (trebusz)

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2007-11-21, o godzinie: 19:32:42.
Od: regis
E-mail:

Identyfikator: 25
Zatem czekamy na informacje od Sławka...


Odnośnie zaś poprzedniego wpisu hmm...

Zgłaszam swój akces do następnych tego typu "badań terenowych"
Grzechem jest nie uczestniczyć w tak waznych wydarzeniach...
pzdr

regis

Wpis zamieszczony dnia: 2007-11-21, o godzinie: 12:10:46.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 24
Poprzedni, w zdecydowanej większości żartobliwy wpis, przypomniał mi o jednym zagadnień z serii odłożonych do szuflady na później:
Jak daleko na wschód Europy sięgały wpływy zakonu?
Czy Łuków był (lub raczej miał być) najdalej w tym kierunku wysuniętą placówką?
A co z przypuszczeniami o pobycie w Nowogrodzie?

Wiem, że Sławek Majoch miał ciekawą wiadomość na temat placówki położonej dalej niż Łuków - ale, niestety, z braku czasu jeszcze jej nie przedstawił (a to już rok mija )
Może teraz nadarza się ta jedyna okazja?

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2007-11-21, o godzinie: 01:38:12.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 23
W nawiązaniu do listu pierwszego na tej platformie (autorstwa Siga) i kilku po nim następujących: wróciłem z Chwarszczan, z przeprowadzionego właśnie eksperymentu badawczego.
Na podstawie skonsultowanego wrażenia organoleptycznego muszę z całą stanowczością potwierdzić: wino z Čejkovic jest wyborne
Jestem pewien, że tak właśnie musiało smakować wino w czasach templariuszy.
Otrzymuje ode mnie certyfikat autentycznościKurczę, nie udało mi się nawiązać ponownie kontaktu z czeskimi znajomymi (pogubiłem adresy - to już tak dawno było) a szkoda. Wiem, że koledzy z Czech odwiedzają nas dość regularnie w wirtualnym świecie. Może byśmy się skontaktowali ponownie. Nasze preceptoraty były ze sobą historycznie powiązane. Oprzyjmy się na tym fakcie

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2007-07-29, o godzinie: 11:15:00.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 22
Witam,

Jeśli można Cię prosić - to poproszę o zdjęcia
Siemczyno ma, jak wynika z mapy, dość ciekawe położenie. Natomiast nic nie wiem na temat jego związku z templariuszami. Właściciele pałacu na stronie inyernetowej oczywiście wykorzystują to przypuszczenie w celach promocyjnych. Przybyła nam jednak jeszcze jedna miejscowość do wzięcia pod uwagę w naszych poszukiwaniach.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2007-07-28, o godzinie: 23:02:30.
Od: salps
E-mail: salps@poczta.onet.pl

Identyfikator: 20
Miałem dzisiaj okazję zwiedzić XVIII wieczny palac von Goltzów w Siemczynie obok Czaplinka .Palac przepiękny Ale zaciekawiły mnie piwnice.Pan oprowadzający powiadał legendę że piwnice zbudowali templariusze.Faktycznie piwnice są w/g mnie dużo starsze niż pałac i mają wyraźne gotyckie sklepienia łukowe.Zrobiłem parę zdjęć .Historia pałacu zaczyna się w 1726 roku ale ziemię siemczyńską i tereny przylegle Goltzowie otrzymali od króla Polskiego Bolesława Krzywoustego w XII wieku.Może faktycznie tempariusze z Czaplinka mieli z tym miejscem coś wspólnego?Czekam na jakieś informacje i zapraszam do zwiedzania pałacu bo naprawdę warto.salps

Wpis zamieszczony dnia: 2007-03-14, o godzinie: 12:35:50.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 19
Takie "kwaśne" pivko może niedługo będzie można spróbować w Chwarszczanach - przynajmniej jest to w planie.
Miły napis który wita i odpowiednio przygotowuje:

Natomiast poza celem marketingowym nie znalazłem powiązania piwka ze słowackimi siedzibami templariuszy (choć przyznaję, że nie zagłębiałem się na razie w temat).
A może ktoś to już zrobił?

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2007-03-13, o godzinie: 14:29:08.
Od: bapho
E-mail:

Identyfikator: 18
witam
pojechalem w piatek na narty na śłowację. zbieram nalepki z piwa więc znalzlem sie w kolekcjonerskim raju. mialem dosc znanych browarow wiec pokupowalem te najtansze, za 6,50 sk za butelke.
kilka przywiozlem do odmu. siedze sobiewczoraj,otwieram flaszeczke patrze na etykietke a tu prosze:jakub de molay na mnie patrzy z mieczem w rece i bialem habitem z czerwonymi krzyzami.
tu jest ink do strony tego browaru.
http://www.steiger.sk/index_full.html
moge zrobic fotke i przeslac jak kogos to interesuje.
browar rozlewa swoj specyfik (okropny,kwasny i tylko 3,3%) w miejscowosci Vyhne.

pozdro

Wpis zamieszczony dnia: 2007-02-02, o godzinie: 11:36:49.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 16
Witam ponownie

Narzędzia należy wykorzystywać.
Uniesiony tym hasłem powróciłem po długim czasie do Google Earth w poszukiwaniu nowości. I... odkryłem
Dość starą nowość z 1716 roku. Jest to plan Paryża z układem ulic i naniesionymi obiektami sprzed rewolucji francuskiej. Oczywiście szybko odszukałem dzielnicę Le Marais, Jeszcze szybciej Le Temple z rysunkami zabudowań.

Padaję algorytm:
Po zainstalowaniu najnowszej wersji programu, wejdźcie do panelu "layers",
wybierzcie "all layers", otwórzcie "Featured Contents", otwórzcie "Rumsey Historical Maps", zaznaczcie "Paris 1716". Teraz trzeba przybliżyć się do Paryża.
Aby nie czekać na załadowanie całej mapy do rozpoczęcia poszukiwań (to nie jest wyprawa dla wolnego modemu - mapa jest dość duża) - podaję dokładne namiary środka miejsca:
48°51'51.76"N
2°21'41.10"E

Mapa jest dość dokładna jak na tamte czasy. Uderzająca jest ilość nazw zawierających "temple".

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-11-14, o godzinie: 13:16:57.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 15
Podążając ścieżką zamków - pod wpływem nagłego impulsu zarwałem znowu część nocy i wykonałem wersję przedwstępną wyników w formacie Google Earth - plik do ściągnięcia: http://www.templariusze.org/varia/miejsca templariuszy.zip.
Są to miejsca związane z templariuszami w naszym regionie. Sporo czasu spędziłem na Morawach i w Czechach - odniosłem wrażenie, że niektóre nazwy miejscowości po prostu powtarzają się w pewnych zestawach
No nic - jest to co jest - pominąłem na razie szczegóły nadań w Polsce i w komandorii w Lietzen (do uzupełnienia), inne miejscowości w bliskiej nam części Niemiec oraz komandorie (domy) w Austrii i pozostałe na Węgrzech (mam namyśli historyczne Królestwo Węgierskie)

Według mnie celem takiej pracy jest nie tylko umiejscowienie nadań i śladów po templariuszach na mapach satelitarnych czy na naszej przyszłej mapie (atlasie?) - ale również szersze spojrzenie na Przewodnik po Szlaku Templariuszy, nad którym pracujemy ostatnio:
- na platformie
- w komentarzach pierwszym, drugim i trzecim do pierwszej, drugiej i trzeciej części propozycji przewodnika (który w wyniku dyskusji i wspólnej pracy niebawem powstanie).

Pozdrawiam
Maciej

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2019 Made with a Mac