TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Przewodnik po Szlaku Templariuszy
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2006-12-03, o godzinie: 16:28:15.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 33
Maria Starnawska w "Między Jerozolimą a Łukowem" pisze na str. 70 "W końcu XV wieku z dóbr należących do komturii Swobnickiej wyodrębniono komturię w Golicach" [dla przypomnienia: to do Swobnicy Jan z Kostrzyna przeniósł w 1540 roku joannitów z Chwarszczan!]. Dalej pisze też o zajwisku tworzenia nowych koturii joannickich w Nowej Marchii na terenach wiejskich (Pęzino, Golice, Kolin).
Pierwsza wzmianka o kościele w Golicach pochodzi z roku 1337. Zygmunt Świechowski określił czas budowy kościoła na trzecią ćwierć XIII wieku.
Niemiecka nazwa Golic to Grünberg.
"Königsberger Kreiskalender 1990" potwierdza słowa Marii Starnawskiej

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-11-17, o godzinie: 09:08:01.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 32
Czas mnie goni więc później rozwinę: Starnawska pisze o Golicach jako o samodzielnej placówce joannitów.
Podczas zbierania informacji o Golicach do niedoszłego cyklu telewizyjnego "Polski Szlak Krzyżowców" dotarliśmy do niemieckich materiałów na ten temat w "Königsberger Kreiskalender 1990"

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-11-15, o godzinie: 11:02:26.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail: slawek@architektura.pomorze.pl

Identyfikator: 31
Będąc na objeździe granitowych klejnotów w rejonie Cedyni na jednym z kościołów w miejscowości Golice, zauważyłem metalowy krzyż umieszczony na zwieńczeniu szczytu wschodniego. Okazało się, że jest to krzyż joannicki umieszczony na kościele, który w swoim czasie należał do tego zakonu. Na fotografii zauważyłem też umieszczone na nim inskrypcje, których jednak nie udało się w pełni odczytać. Będąc niedawno na objeździe kościołów rejonie Stargardu Szczecińskiego natknąłem się na taki sam krzyż zatknięty na zwieńczeniu wschodniego szczytu kościoła w Witkowie. Także i ta miejscowość należała swego czasu do Joannitów ze Stargardu. Tu już jednak udało się wykonać zbliżenie i odczytać inskrypcje z krzyża ? identyczne jak na krzyżu golickim.

Ramię górne: IOHMAV
Ramię dolne: 1662
Ramię lewe: NAS - MAG
Ramię prawe: PRI ( I - ?) - ORD

Nie udało mi się do tej pory ustalić znaczenia tego napisu ani umieszczonej daty. Może ktoś z bywalców szlaku zna odpowiedz. Swoją drogą do jakiej komandorii (komturii) należał kościół w Golicach? Chwarszczany czy Rurka?

Być może w tym samym duchu należy rozpatrywać podobny krzyż wykuty na ościeżu portalu kościoła w podstargardzkim Strachocinie, który również należał do joannitów.

Pozdrawiam
Sławomir Pawlak


Wpis zamieszczony dnia: 2006-11-14, o godzinie: 13:32:07.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 30
Eksploracja satelitarna w Google Earth być może pomogłaby nam w wytyczeniu wszystkich odcinków Szlaku w naszym regionie:
http://www.templariusze.org/varia/miejsca templariuszy.zip
Trochę więcej napisałem na platformie "komandorie templariuszy".
"Regionalne" spojrzenie na Przewodnik - pomoże nam z pewnością w przewidzeniu jego przyszłej "rozwijalności".

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-21, o godzinie: 19:00:38.
Od: avoid
E-mail:

Identyfikator: 29
Juz mowie o co chodzilo:
znaczniki cyfrowe moga sugerowac jak najbardziej nastepujace po sobie kolejno miejscowosci ale nie do konca.
Zrobilam to po to, zeby latwiej bylo pisac dodatkowe informacje sugerujac sie numerem danej miejscowosci i zaznaczyc ja w komentarzach.
To poszlo raczej w kierunku ulatwienia ale oczywiscie mam swiadomosc, iz na pewno ulegnie to zmianie w kierunku przejrzystosci
Pz.
A

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-21, o godzinie: 13:19:25.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 28
Mam taką bardzo ogólną uwagę - wydaje mi się, że całość tras powinno się jeszcze raz prześledzić pod kątem łatwości-trudności i opisania tego oraz proponowanej kolejności odwiedzanych miejsc. Musimy (jeśli teren akurat znamy - jak w moim przypadku okolice Chwarszczan) poprzypominać sobie jak-gdzie-po czym dojeżdżaliśmy. Czy nie można w danej okolicy dodać. Osoby, podróżujące na podstawie opisów miejscowości - dotąd dostępnych w różnych źródłach a teraz porządkowanych pod kątem Szlaku Templariuszy (na przykład Avoid i Regis) - nie zawsze od razu znajdą wszystko co godne uwagi. No i może da się gdzieś szybcie-łatwiej-ciekawiej-w lepszej kolejności dojechać?
Przekazujmy spostrzeżenia.

W związku z powyższym chyba jest potrzeba nowego cyfrowego oznaczenia punktów na trasach. Wspomniałem o Witnicy-Gudziszu i dodaniu Smolnicy, ale gdzie dodać Dąbroszyn? I miejsca wokół Lietzen? Numeracja w pewien sposób sugeruje również następujący ciąg miejscowości na trasach - nie zawsze tak wynika teraz.

Myślę, że pomoc w tym względzie się przyda - no i cyfrowe oznaczenie możnaby traktować na razie jako robocze.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-20, o godzinie: 01:47:01.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 27
Naturalnym wyborem uczestników dyskusja przeniosła się do komentarzy do artykułu "Przewodnik po Szlaku..."
W takim razie i ja się tam udaję
M.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-17, o godzinie: 01:27:26.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 26
Z propozycji z komentarzy do artykułów "Przewodnik po Szlaku..." wnioskuję,że powoli zmierzamy do pierwotnej idei Szlaku Templariuszy, tej od której się wszystko w 1995 zaczęło - czyli Szlaku Templariuszy jako po pierwsze - sieci tras a po drugie - jako części systemu szlaków zakonów krzyżowych, którego trasy często się pokrywają. Wówczas nazywaliśmy to Szlakiem Zakonów Krzyżowych (to jest mało istotne zresztą jaka to nazwa chodzi o istotę współistnienia i współdziałania). Okazało się jednak, że równolegle i niezależnie powstała inna koncepcja - wówczas o ile pamiętam nazwana Szlakiem Krzyżowców przez jej autora Dariusza Piaska, który opublikował ją w czasopiśmie "Pomerania" (D. Piasek: Na szlaku krzyżowców, "Pomerania" numery 5-11).
Wspaniała sprawa do połączenia naszego Szlaku Templariuszy z ewentualnymi trasami innych zakonów rycerskich związana dwukierunkową ideą krucjat na północny- i południowy wschód od Zachodniej Europy. Rozwinięcie idei takiego współnego działania miało już nawet miejsce podczas niedokończonej realizacji cyklu dla telewizji edukacyjnej "Polski Szlak Krzyżowców".
Pracując nad przewodnikiem po Szlaku Templariuszy warto pamiętać łączniu z potencjalnymi szlakami innych zakonów, które albo są, albo poniekąd przy okazji można zapoczątkować. Słońsk, skory do współpracy, tylko na to czeka

Mam propozycję (to do pomysłu rozgałęzionego systemu tras a nie jednego szlaku nawiązanie) przedłużenia tras do Czeplinka (z zahaczeniem o joannicki Drahim) i może dalej do Wałcza przez Machliny. Albo nie - na północ do Świdwina dokąd przeniesiono chwarszczańskich joannitów. Na północny zachód możemy udać w kierunku miejsc związanych z krzyżackimi "krucjatami". A potem może do Łukowa.

W południową stronę zaś ku Małej Oleśnicy proponuję się udać - na południe o śląskie zamki zahaczając ale również o joannitów no i pierwsze nadania dla krzyżaków na ziemiach polskich. Dalej Brama Morawska - potem Tempelstejn itd.

Poznań znalazłby swoje miejsce ale w systemie Polskiego Szlaku Krzyżowców - jednak w jego joannickiej części. Nie byłoby wątpliwości do jego umieszczenia na trasie.

Punktem wyjścia do rozgałęzień oczywiście może być obecna propozycja Avoid. Może zajrzę jednak do archiwów. Postaram się coś dodać. Najważniesze wydaje mi się połączenie Szlakiem siedzib polskich komandorii templariuszy bo wtedy jest to Szlak Templariuszy. Cieszę się, że widać ruch w "Przewodniku"

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-16, o godzinie: 14:07:39.
Od: avoid
E-mail:

Identyfikator: 25
Staram sie zrobic porzadek we wszystkich zdjeciach ktore w raz z regisem robilismy.
Moga sie czesto pokrywac z tym co juz jest na szlaku ale sa tez calkiem nowe.
Sporo faktycznie pochodzi z okresu zimowego ale sa tez te letnie.
Wlasnie siedze i je obrabiam.
Mam nadzieje, ze chociaz zdjecia sie spodobaja

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-15, o godzinie: 16:39:51.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 24
Jak zauwałem większość fotografii pochodzi z pomiętnej wyprawy zimowej (wczesnowiosennej) kiedy Avoid i Regis odwiedzilii Chwarszczany i Gudzisz?

Mam propozycję aby i inni dosyłali swoje fotografie do galerii "Przewodnika". Może również w ten sposób więcej osób dołoży coś od siebie do pracy Avoid?
A przewodnik na pewno zyska na tym.

A poza tym to teraz jest ten moment na dyskutowanie o "Przewodniku" (przypominam)

Pozdrawiam
Maciej

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2019 Made with a Mac