TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Wydarzenia
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2008-08-08, o godzinie: 22:58:07.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 74
Oto program koncertu nadesłany przez Wolfganga:


Orient - Okcydent
Muzyka w czasach wypraw krzyżowych

Kilka słów o tym jak powstała idea naszego koncertu.
Maciej Sałański przysłał nam tekst, opisujący wizję tegorocznego Festynu Historycznego w Chwarszczanach. Tekst mówiący o komandorii, najważniejszej placówce zakonu w tej części Europy leżącej na Szlaku Templariuszy, w przededniu wyprawy krzyżowej:

„Do obozu przybywają posłowie Saracenów - spodziewając się zastać w Chwarszczanach mistrza Świątyni. Dochodzi do rozmów. Wszystko jest na dobrej drodze jednak słowa przypadkowo i pochopnie rzucone przez kogoś z dowódców Franków niweczą cały wysiłek. Posłowie odjeżdżają do swego umocnionego obozu urażeni i zdeterminowani wyplenić Franków z Ziemi Świętej. Dochodzi do oblężenia obozu posłów i ich straży przez wojska zakonne i przybyłych krzyżowców. Walka zostaje przerwana przez mistrza templariuszy i Saraceni w pokoju odchodzą. Atak na posłów pieczętuje jednak nieuchronność ostatecznej wojny. Jeszcze tylko ostatnia msza, ustawienie szyków i oddziały już pod jednym dowództwem uroczyście wyjeżdżają w ostatnią dla wielu podróż...”.

Ale przez dwieście lat istnienia państw krzyżowców na Bliskim Wschodzie, przecież nie tylko wojowano ze sobą, ale bez wątpienia musieli się spotykać w innych, twórczych sferach.
Ten fragment tekstu zainspirował nas do zaproszenia na nasz koncert przedstawiciela kultury bliskowschodniej, Mohammada Rasouli, znakomitego perskiego muzyka, mieszkającego na stale w Warszawie. I już przy pierwszych próbach intuicje się sprawdzają. Muzyka w czasach wypraw krzyżowych, czyli XII i XIII wiek, chorał gregoriański i bizantyjski, pieśni trubadurów, truwerów i minnesingerów, laudy Św. Franciszka - operują pokrewnym językiem muzycznym, modalnością tonów i rytmami poetyckimi. Tyle tylko, że muzyka orientalna opiera się do dzisiejszego dnia na tych starożytnych kanonach. Zachowała wszelkie umiejętności z tym związane, z improwizacją włącznie, podczas gdy my jesteśmy skazani na mozolną rekonstrukcję.
Jak spojrzymy na fakty historyczne, pewne ślady mogą nas doprowadzić do rozumienia owej pokrewności.
Arabowie przejmują i rozszerzają od VIII wieku władanie nad Bliskim Wschodem, poznają i asymilują kulturę hellenistyczną w wydaniu chrześcijańsko - bizantyjskim i tradycję kościołów wschodnich - monofizyckich, chaldejskich, Jakobitów, Koptów i Nestorian. Przejmują od śpiewów chorałowych system modalny oktoechos powstały już w starożytności zarówno greckiej jak bliskowschodniej. Ów system obowiązywał również w zachodniej części Morza Śródziemnego, w chorałach przed-gregoriańskich kościoła łacińskiego
Już od IX wieku muzułmanie panują nad olbrzymim obszarem wielokulturowym i wielowyznaniowym, ich kultura rozkwita by w czasach krucjat, pod panowaniem ludów tureckich dochodzić do pełnej dojrzałości cywilizacyjnej, wyrażonej w poezji i muzyce pod wpływem wielkiego ponad religijnego ruchu mistyczno - filozoficznego, sufizmu. Jego największym przedstawicielem w pierwszej połowie XIII wieku jest perskiego pochodzenia duchowny, muzyk i poeta Moulana Dżalaloddin Rumi. Po emigracji (najazdy mongolskie) jako dziecko z pogranicza persko - tadżyckiego - kraina Chorasanu - tworzył on w anatolijskim mieście Konia, które od niedawna zdobyli Saraceni z rąk Bizantyjczyków. Jeszcze za życia Rumiego większość mieszkańców stanowili tam chrześcijanie. A niedaleko na południe i na wschód od Konii znajdowały się granice dwóch państw krzyżowców.
Jakimi drogami dokładnie dotarła suficka poezja mistyczno miłosna do Prowansji, czy przez Bogumiłów i Katarów, czy też bliskość do państw saraceńskich w Hiszpanii, to dziś trudne do prześledzenia, ale jednak jej pokrewieństwo z poezją Trubadurów, Truwerów i Minnesingerów, wydaje się bezsprzeczne. Wiele z trubadurów było uczestnikami wypraw krzyżowych, między nimi tak barwna postać jak Ryszard Lwie Serce (po arabsku qalb el-nimr co jest symbolicznym szyfrem sufi), którego brata Johna oskarżono o konszachty z władzami saraceńskiego Maroka.
Również pierwsza Lauda stworzona przez Św. Franciszka Il Cantico del Sole (Kantyk słońca), której melodia niestety nie zachowała się, zdradza dziwne pokrewieństwo z naukami mistrzów sufickich. Wiemy tylko, że Św. Franciszek był uczestnikiem V wyprawy krzyżowej, że był przyjęty z honorami przez Sułtana Malik el-Kamil do jego obozu nad brzegami Nilu pod oblężoną twierdzą Damietty.
Ten sam Sułtan 10 lat później, na mocy traktatu z Jafy przekazuje, bez uronienia jednej kropli krwi, upragnioną Jerozolimę przywódcy szóstej wyprawy krzyżowej, cesarzowi Fryderykowi II, na okres 10 lat. Ten europejski władca, wychowany na normańskiej Sycylii pełnej wpływów arabsko - bizantyjskich, organizuje, po koronowaniu się na króla Jerozolimy, wyrafinowany dwór pełen artystów, muzyków i mędrców. Także pod wrażeniem tych wydarzeń, minnesinger niemieckich władców, Walther von der Vogelweide, tworzy swój słynny utwór - Palaestinalied.


Program koncertu:

Popule meus, Chorał Gregoriański, Improperia Wielkiego Piątku znane już w tradycji Chorału starorzymskiego z Trishagionem, przyjętym z tradycji Bizantyjskiej

Alleluja, Chorał Mozarabski

Improwizacja muzyki perskiej w modusie Shushtari

Muget ir schouwen waz dem meien, Mailied czyli pieśń majowa minnesingera - Walther von der Vogelweide (około 1170-1230)

Fortz chausa es, Planh czyli lament trubadura prowansalskiego - Gaulcem Faidit (około 1170-1205) na śmierć Ryszarda Lwie Serce

Magdalena degna da laudare, Lauda franciszkańska ze zbioru Laudario di Cortona (XIII w.)

Improwizacja muzyki perskiej w modusie Esfahan

Jhesu Crist, Modlitwa ostatniego trubadura z Prowansji – Guiraud Riquier (około 1230-1300)

Nu alrest lebe ich, (około 1228), Palaestinalied czyli pieśń o Ziemi Świętej - Walther von der Vogelweide (około 1170-1230)

Chanterai por mon coraige, (około 1189) Chanson de Croisade czyli pieśń krucjat truwera Guiot de Dijon (późny XII w.)

Madre de Deus, ze zbioru pieśni trubadurów Cantigas de Santa Maria o cudach i ku chwały Najświętszej Panienki, manuskrypt z dworu króla Alfonsa X zwanego Mądrym, Kastylia (XIII w.)

O Matce Bożej Poczajewskiej, tradycyjna pieśń ukraińska lirnicka o cudownym uratowaniu klasztoru w czasie najazdu tureckiego w 1675 roku

Morde budam, zende shodam (Martwy byłem, oto żyję) recytacja poezji Dżalaloddina Rumiego po persku i improwizacja na dafie

Heu! Heu! Heu! michi misere, Lament Euphrosine z miraklu o Cudach Św. Mikołaja (XII w.)

Salve Regina, Chorał Gregoriański wg. tradycji Templariuszy, z manuskryptu pochodzący z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie zachowany w Chantilly (XII w.)


Wykonawcy - Schola Teatru Wegajty w składzie:

Swietłana Butskaya, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Katarzyna Enemuo, Monika Paśnik-Petryczenko, Serhii Petrychenko, Johann Wolfgang Niklaus
oraz gościnnie Anna i Mohammad Rasouli.


tekst: Johann Wolfgang Niklaus

Wpis zamieszczony dnia: 2008-07-17, o godzinie: 00:09:43.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 73
Idea wydarzeń Obozu Rycerskiego i całego Festynu Historycznego Chwarszczany 2008 zawarta zostałała w tytule "Krzyżowcy i Saraceni na szlaku do Ziemi Świętej" oraz tytule sobotniego koncertu "Occident i Orient. Muzyka w czasach wypraw krzyżowych". Czyli zderzenie dwóch kultur, dwóch sposobów myślenia, stylów życia wraz z wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi skutkami.

O Obozie Rycerskim:
"Przybycie saraceńskich posłów a być może również posła mongolskiego do Chwarszczan będzie kluczowym wydarzeniem tego roku.
Wydarzeniem, którego echa będziemy słyszeć jeszcze bardzo długo.
Jeśli rozmowy z mistrzem templariuszy reprezentującym wojska Franków powiodą się - na długie lata może nastąpić pokój.
Pielgrzymi chrześcijańscy bez przeszkód docierać będą do Świętych Miejsc - nikt zaś nie wygoni ze Świątyni muzułmanina jeśli zechce się w niej pomodlić.
Czyż nie jesteśmy dziećmi jednego Boga?
Ale...
Czy obydwie strony potrafią tego dokonać?
Czy wysiłek posłów i części Franków może powstrzymać przybywające do Chwarszczan oddziały zbrojnych pielgrzymów?"


W każdym razie między namiotami krążą bardzo różne postacie, przedstawiciele zakonów rycerskich, frankijscy rycerze, poseł saraceński i poseł mongolski (którzy w 1289 roku wcale nie musieli być po tej samej stronie). Gdzieś między przybyłymi jest wysłannik papieża, który w odpowiednim momencie na pewno ujawni swoją obecność. Słychać komendy i pozdrowienia w języku Franków i po łacinie.
Przybywa wóz kupców załadowany po brzegi atrakcyjnymi towarami. To wielka atrakcja więc natychmiast zbiega się gawiedź. Zakonni nie przerywają swoich zajęć choć gdyby nie Reguła z pewnością też zaspokoiliby swą ciekawość. Kupcy szybko rozkładają towary w swych kramach. Tylko czy na pewno wszyscy spośród nich są kupcami z dalekich krajów? Nie zawsze należy każdemu ufać.
Chociaż wiele napiętych sytuacji udało się rozwiązać przy pomocy doskonałej parzonej poczwórnie kawy oferowanej przez posła Saracenów (ważny element wschodniej kultury).

O koncercie w kaplicy:
Przede wszystkim należy podkreślić, że
jest to koncert całkowicie PREMIEROWY!
Zupełnie nowy program przygotowany specjalnie na tegoroczne wydarzenia w Chwarszczanach. "Węgajty" zainspirował nasz tekst wstępny o Festynie z 1 maja br., który otworzył całą skrzynię z pomysłami, z których to właśnie wyłonił się obraz programu zatytułowanego "Occident i Orient. Muzyka w czasach wypraw krzyżowych".
Okres krucjat to pierwszy od upadku Cesarstwa Zachodniego wielki wszechogarniający tygiel kulturowy - przenikanie i sąsiadowanie wielu prądów, idei, poglądów, stylów życia i przede wszystkim religii. Gdzieniegdzie, jak w Królestwie Kastylii i Leónu na dworze Alfonsa X Mądrego, obok siebie pisali, tworzyli, komponowali chrześcijanscy, muzułmańscy i żydowscy mędrcy i artyści. Tak i w Chwarszczanach 16 sierpnia obok muzyków Scholi Teatru Węgajty wystąpi Muhammad Rasooli z Iranu wykonujący na flecie nay i innych instrumentach tradycyjną muzykę swego kręgu kulturowego.

Pozdrawiam
Maciej

PS. "Mohammad Rasooli (Iran) jest góralem z północnego Iranu. Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie. W Polsce mieszka od dwóch lat. Występuje z Marią Pomianowską, duetem Sol et Luna, grupą Świat. Z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej na koncercie w Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonią Kaliską oraz Filharmonią Sinfonia Baltica (...)."

(za: http://www.rozstaje.pl/index2.php?d=zu,75)

Wpis zamieszczony dnia: 2008-07-06, o godzinie: 10:32:20.
Od: Artur
E-mail: arturborat@poczta.onet.pl

Identyfikator: 72
Witam!
Fresk historyczny - to oczywiście przesadne określenie, użyłem w notce trochę żartobliwego tonu. Film kręciła młodzież z Kostrzyna pod okiem swojego opiekuna (reżysera i odtwórcy głownej roli równocześnie) na zlecenie Kostrzyńskiego Centrum Kultury. W zamierzeniu miała to być zabawa i nauka historii w jednym. Widywałem często tę ekipę, bo przyjeżdżali do Chwarszczan przez ponad pół roku i bawili się chyba tą produkcję świetnie. Filmu niestety jeszcze nie widziałem, ale z tego co słyszałem, opowiada o zjawie, duchu templariusza. Całość pewnie wyglądać będzie amatorsko, ale jednak to ciekawa inicjatywa i zawsze coś nowego.
Pozdrawiam
Artur

Wpis zamieszczony dnia: 2008-07-06, o godzinie: 10:20:28.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 71
Nie słyszałem o nagraniach tego filmu. Jaką historię on opowiada? I chyba określenie "fresk historyczny" dla filmu trwającego 46 min. jest lekką przesadą. Dlaczego o takiej inicjatywie nie informowano wcześniej na stronie Szlaku? Chyba, że coś przeoczyłem, w takim razie przepraszam.

Wpis zamieszczony dnia: 2008-07-04, o godzinie: 18:44:17.
Od: Artur
E-mail: arturborat@poczta.onet.pl

Identyfikator: 70
Witam!
Z dziennikarskiego nawyku informuję, iż ukończony został właśnie filmowy fresk historyczny pod tytułem "Ostatni templariusz". Zdjęcia kręcone były przez 8 miesięcy, z czego większość w plenerach kaplicy chwarszczańskiej. Grająca jedną z głównych ról aktorka młodego pokolenia, Natalia Kot, w pierwszym wywiadzie dla Gazety Lubuskiej powiedziała: "Było fajnie, szczególnie podobały mi się właśnie te wyjazdy do Chwarszczan. Ta kaplica jest bardzo tajmenicza". Scenarzystą, reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Andrzej Skowroński. Producentem filmu jest Kostrzyńskie Centrum Kultury. Premiera miała miejsce pod koniec czerwca. "Ostatni templariusz" reklamowany jest jako pierwszy pełnometrażowy film fabularny w historii Kostrzyna nad Odrą. Z tą pełnometrażowością to pewna przesada, bo obraz trwa 46 minut, ale aktorzy, kostrzyńska młodzież, zachęcone pierwszymi pozytwynymi recenzjami, nie wyklucza produkcji "Ostatniego templariusza 2".
Pozdrawiam
Artur

Wpis zamieszczony dnia: 2008-06-30, o godzinie: 12:49:20.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 69
Nadszedł czas częstszego informowania i dyskusji o wydarzeniach w ramach Festynu Historycznego Chwarszczany 2008.

Ogólnie festyn jest całością składającą się z wielu części:
a. Obóz Rycerski (życie codzienne, ceremoniał, ćwiczenia, turnieje, inscenizacja, przemarsze);
b. Warsztaty Kultury Średniowiecznej (warsztaty dawnego tańca, pokazy rzemiosła, koncert w kaplicy, wykłady);
c. Pokazy konne;
d. Stoiska rzemiosł tradycyjnych;
e. Turniej łuczniczy (na specjalnych zasadach - oddzielny ale w ramach Festynu);
f. Część przeznaczona dla samorządowców, sponsorów i publiczności, której punkt ciężkości zostanie w tym roku przeniesiony bliżej Oberży Templum (poza oficjalnym otwarciem) - stoiska, gastronomia, pamiątki, piwo.


Plan wydarzeń (propozycja dopracowywana)
Krzyżowcy i Saraceni na szlaku do Ziemi Świętej
Ideą całości jest spotkanie Wschodu i Zachodu w epoce krucjat, co najbardziej będzie widoczne w wydarzeniach około Obozu Rycerskiego, w wykładzie oraz sobotnim koncercie w kaplicy templariuszy. Celem - ciągła promocja kaplicy templariuszy i joannitów w Chwarszczanach i działań w kierunku jej renowacji i konserwacji wraz z zawartością, czyli średniowiecznymi polichromiami.

Piątek 15 sierpnia - dzień przygotowań
- Przybycie pierwszych grup rycerzy, rzemieślników i kramarzy.
- Około 18.00 do Chwarszczan przybędzie po wędrówce-pielgrzymce grupa rycerzy z Niemiec (organizator: Stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego "Komandoria Chawrszczany).
- Po południu - próby koncertowe Scholi Teatru Węgajty.

Sobota 16 sierpnia - pierwszy dzień imprezy
10.00 - 12.00 - (przed oficjalnym rozpoczęciem festynu) bieg przełajowy "Śladami bitwy pod Sarbinowem". Sport - rekreacja - historia.

Idea - latem 1758 roku, na polach położonych między miejscowościami Sarbinowo, Gudzisz, Chwarszczany i Cychry miała miejsce jedna z najkrwawszych batalii XVIII stulecia w historiografii znana jako bitwa pod Sarbinowem. Naprzeciw siebie stanęły wojska pruskie króla Fryderyka II i armia rosyjska dowodzona przez generała Wiliama Fermora. Epizod ten stanowił część wojny siedmioletniej (1756-1763) prowadzonej o dominację na kontynencie pomiędzy mającym coraz większe aspiracje państwem pruskim, a Austrią, Rosją i ich sprzymierzeńcami. Przebieg konfliktu pośrednio dotyczył także państwa polskiego, którego królem był władca Saksonii August III.
Rankiem 25 sierpnia rozpoczęła się wyczerpująca dla obu stron bitwa, która z przerwami trwała kilkanaście godzin. Po stronie pruskiej walczyło około 36000 żołnierzy, po rosyjskiej 44000. Paradoksem historii jest, że w tej prusko-rosyjskiej bitwie po obu stronach brali udział oficerowie polscy, w tym także ochotnicy. Po stronie rosyjskiej walczyli m. in. książę Lubomirski, Antoni Sułkowski, po pruskiej dowódca huzarów książę Małachowski. W krwawej, nierozstrzygniętej walce poległo według najbardziej tragicznych wyliczeń około 30000 ludzi. W wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczeniu uległa m. in. dawna zabudowa dworu zakonnego w Chwarszczanach. Po bitwie pozostała legenda podtrzymywana przez obie strony przypisujące sobie zwycięstwo. Częścią tej historii jest zapomniany obraz wielkiego polskiego malarza Wojciecha Kossaka zatytułowany Bitwa pod Sarbinowem, wykonany w 1899 roku na zlecenie cesarza Wilhelma II, obecnie eksponowany w budynku dawnych koszar pruskich w Poczdamie.
Przypadająca w tym roku 250 rocznica skłania do podjęcia działań mających na celu przypomnienie tego co się wtedy wydarzyło. Nie chodzi o gloryfikację bitwy i jej uczestników, ale o przekazanie pewnej wiedzy - pokazanie fragmentu historii; zachowanie pamięci o ludziach i zdarzeniach które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu nowożytnych dziejów Chwarszczan i okolicznych miejscowości. Jedną z inicjatyw mających na celu przypomnienie tego wydarzenia będzie bieg przełajowy przez część obszaru zmagań bitewnych - obecne pogranicze gmin Dębno i Boleszkowice.
Start i meta w Parku Kulturowym Chwarszczany. Początek przy kaplicy zakonnej w Chwarszczanach (obóz polowy wojsk rosyjskich), dalej lasem w kierunku Dargomyśla (miejsce ataku zaczepnego wojsk pruskich), następnie lasem w kierunku Dworskich Łęgów (miejsce walk w trakcie odwrotu rosyjskiego) i stamtąd starym jeszcze zakonnym szlakiem z Cychr pod kaplicę w Chwarszczanach. Razem 7,2 km dla ducha i ciała...
Organizatorzy: Stowarzyszenie "Inspiracje" z Dębna, Projekt Chwarszczany, Stowarzyszenie Szlak Templariuszy.

11.00 - 13.00 - Turniej łuczniczy dla bractw rycerskich. Łuk tradycyjny, różne konkurencje, w okolicach obozu rycerskiego. Organizator: Grupa Odtwórstwa Historycznego "Komandoria Chwarszczany".
14.00 - Oficjalne otwarcie imprezy (przed kaplicą). Przemarsz bractw rycerskich spod kaplicy na teren obozu rycerskiego.
14.30 - 16.00 - Turniej konny (Castrum Stargarde).
16.30 - 18.00 - Walki rycerzy pieszych.
16.30 - 18.00 - Turniej łuczniczy dla publiczności (grupa z Pruszkowa).
18.30 - 20.00 - Turniej dla grup rycerskich (3 osoby) - miotania trebuszem (średniowieczna machina oblężnicza) na celność i skuteczność (mała kopia machiny - zasięg około 20 metrów).
18.00 - 19.30 - Promocje przygotowywanych publikacji z pokazem multimedialnym. Przewidziane pytania i dyskusje.
- "Rurka" - wieś templariuszy, dr Przemysław Kołosowski, Projekt Chwarszczany.
- "Rogi Hittinu 1187" - dr Marian Małecki, Uniwersytet Jagielloński.
20.15 - 21.00 - Inscenizacja. Udział biorą: krzyżowcy, Saraceni (rycerze piesi i konni).
21.10 - 21.30 - Teatr ognia (grupa z Pęzina).
21.45 - 23.00 - Koncert w kaplicy (premiera) - "Między Wschodem a Zachodem. Krzyżowcy i Saraceni na szlaku do Ziemi Świętej". Wystąpi Schola Teatru "Węgajty" z udziałem muzyka z Iranu.

Niedziela 17 sierpnia
11.00 - 12.00 - msza w kaplicy zakonnej
14.00 - 14.30 - prezentacja rycerstwa pod kaplicą i przemarsz do obozu rycerskiego
14.30 - 16.00 - turniej łuczniczy dla publiczności (grupa z Pruszkowa)
14.30 - 15.00 - prezentacja kopii obrazu Wojciecha Kossaka "Bitwa pod Sarbinowem" (dr Przemysław Kołosowski, Projekt Chwarszczany)
14.45 - 15.30 - pokaz walk pieszych
15.45 - 17.00 - turniej konny (Castrum Stargarde)
17.00 - 17.30 - apel rycerstwa przed wyruszeniem do Ziemi Świętej, wymarsz z obozu rycerskiego.
17.30 - zakończenie festynu historycznego.

W trakcie festynu (sobota 14.00 - 19.00, niedziela 14.00 - 17.30) pokaz rzemiosła: dawne garncarstwo pradziejowe i średniowieczne (Agnieszka z Poznania), dawne bursztynnictwo (Eryk z Torunia), dawne gry z epoki krucjat (Piotr z Elbląga), warsztaty tańca tradycyjnego (Schola "Węgajty").
Inne atrakcje - trzynastowieczny zakonny obóz rycerski i obóz saraceński, strzelanie z łuku dla publiczności, wybijanie monety chwarszczańskiej, podpłomyki z chwarszczańskim miodem i napary z miejscowych ziół (mięta, rumianek z jabłkiem i miodem, Kasia ze Szczecina, łazarze), pokaz archeologii, wystawa poświęcona bitwie sarbinowskiej - prezentacja kopii obrazu Wojciecha Kossaka "Bitwa pod Sarbinowem". W trakcie festynu muzyka średniowieczna. Przy obozie rycerskim kramy historyczne i stoiska gastronomiczne. Współczesna gastronomia i gadżety w oberży "Templum" i jej okolicy.


To na razie tyle wiadomości - teraz na bieżąco będziemy dodawać zmiany i dopracowania szczegółów. Jest kilka niewiadomych. Mam nadzieję jeszcze niedługo.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2008-06-30, o godzinie: 11:07:38.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 68
W ubiegłą sobotę o 20.30 odwiedzający kaplicę templariuszy w Chwarszczanach mieli okazję wysłuchać koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "Rocal Fuza" ze Świeradowa Zdroju. Młodzi muzycy grali na instrumentach - rekonstrukcjach dawnych instrumentów. Piękny głos wokalistki wspaniale brzmiał w XIII wiecznej kaplicy z akustyką, którą zauważyli również i ci muzycy. Niestety o zmianie wykonawcy dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili - ale nie przeszkodziło to słuchaczom z przyjemnością wysłuchać tego koncertu.
Mimo, że organizator bardzo spóźnił się z promocją koncertu (osobiście rozwieszałam plakaty otrzymane na dwa dni przed wydarzeniem) kaplica zapełniła się słuchaczami tuż przed koncertem. Zabrakło jednak tych osób miejscowych, którym zależało podobno na koncercie. Albo tak się jedynie wydawało... W każdym razie ilość słuchaczy i odbiór wydarzenia świadczy o tym, że koncerty przyjęły się już w Chwarszczanach i okolicznych miejscowościach jako forma spędzania czasu.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2008-06-24, o godzinie: 15:20:39.
Od: Artur
E-mail: arturborat@poczta.onet.pl

Identyfikator: 67
Witam!
Jeśli ktoś nie ma pomysłu na sobotni wieczór to informuję, że w sobotę 28 czerwca o 20.30 w kaplicy templariuszy w Chwarszczanach rozpocznie się koncert muzyki dawnej zespołu Inovrocaviensis z Inowrocławia. Organizatorami są: Parafia w Sarbinowie i Trzcińskie Centrum Kultury. Wstęp wolny.
Pozdrawiam
Artur

Wpis zamieszczony dnia: 2008-05-25, o godzinie: 21:18:44.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 66
Od pewnego czasu trwają przygotowania do tegorocznego Festynu Historycznego Chwarszczany 2008. Od dziś na bieżąco relacjonuję co się dzieje, jakie są plany, co robimy w ramach przygotowań, gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc osobista lub wirtualna.

Ogólnie - obowiązuje idea przedstawiona w opowieści zawartej w njusie z 1 maja - dostępnego na stronie głównej. Pewne zagadnienia związane z ceremoniałem, symboliką, ubiorem i uzbrojeniem - będziemy drążyć na odpowiednich platformach.

Najważniejszą zasadą jest zgoda dla realizacji nadrzędnej idei związanej z kaplicą chwarszczańską. Wyznacznikiem kierunku działań jest zaś 13 października 2007 roku.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2008-01-16, o godzinie: 01:51:05.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 65
Witam,

Jak już z pewnością wiecie z njusa - w sobotę 12 stycznia obradowało w Chwarszczanach Walne Zebranie Stowarzyszenia Szlak Templariuszy. W tej chwili trwa opracowywanie propozycji i pomysłów w postaci dyskusji na wewnętrznym forum Stowarzyszenia i na zebraniach wirtualnych.
Stąd zresztą widoczna zmniejszona aktywność moja, Regisa czy Hirama na platformach. Ale to się pozytywnie zmieni już naprawdę niebawem

Pozdrawiam
Maciej

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2019 Made with a Mac