TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Archeologia. Wykopaliska archeologiczne w Chwarszczanach
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-15, o godzinie: 16:25:20.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 35
Zrobiłem taki mało dokładny plan wykopalisk w odpowiedzi na sugestię Hirama.
Pełni tylko rolę poglądową - abyśmy wiedzieli o czym piszemy. Jak widać tegoroczne wykopy związane są z badaniem fundamentu.
W tej chwili już na pewno wiemy, że była to budowla zbudowana później niż kaplica. Widać wyraźnie jej dostawienie do przypór. Więcej będzie wiadomo po przeanalizowaniu materiałów na zakończenie sezonu.
Oto link do galerii:
http://www.templariusze.org/galeria_podkategoria.php?pocz=48&kategor=Archeologia&podkategor=Chwarszczany%202006&kategoria=4&podkategoria=8#podkat

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-13, o godzinie: 20:33:24.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 34
To może być także joannita. "Templariuszowość" biorę pod uwagę jako hipotezę, a opieram ją na analogii położenia w stosunku do pochówku spod portalu południowego odkrytego w 2004 roku, znanego z wystawy toruńskiej. Tamten pochówek zawierał jeden mały element - prostą, żelazną sprzączkę do pasa.
Przypomnę, że pierwszy szkielet był schowany w jednej trzeciej pod stopą fundamentu drugiej kaplicy (konsekrowanej w 1280 roku). Był więc od niej starszy. Ponieważ pierwszy sezon badań nie wykazał osadnictwa na terenie Chwarszczan między III wiekiem naszej ery a momentem nadania miejscowości templariuszom - wniosek, który się nasuwał to okres od 1240/50 do 1280.
Po analizie C14 przeprowadzonej w wiarygodnym polskim laboratorium szkielet został wydatowany na lata 1230-1280. A więc prawie na pewno zakonnik.
Szkielet odkryty w tym roku znajduje się w położeniu równoległym i przesuniętym o nieco ponad 7 metrów na południe w stosunku do pierwszego.
Zwraca moją uwagę staranność ułożenia pochówku mimo jego ubogości - pod specjalnie ułożone prawe ramię podstawino kamień by utrzymać tę pozycję.

Przypominam jednak, że ośmielam się tutaj amatorsko tworzyć hipotezę - nie jestem archeologiem tylko wolnym obserwatorem. Mój udział polega na rysowaniu ...i rozwiązywaniu zagadek archeologicznych

Mam po prostu nadzieję, że nasze dyskusje tutaj pomagają archeologom w rozwiązaniu zagadki.
Przydałyby się fundusze na próby C14

Pozdrawiam
Maciej

P.S. Tak to właśnie fundament odkryty podczas obniżania terenu. To jest dostawiona do pierwszej i trzeciej przypory późniejsza budowla pochodząca z czasów jooannickich lub późniejsza. Nie późniejsza jednak niż rok 1776 (nie ma na mapie z tego roku) a może nawet niż 1708 (na tej mapie też nie ma ale dokładność przedstawienia kościoła jest wątpliwa).
Nie dostałem planu tegorocznych wykopów i dlatego nie pokazałem dotąd.
M.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-13, o godzinie: 12:27:50.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 33
Będę cierpliwie czekał na relacje z wykopalisk. Przepraszam, że ośmielam się coś proponować samemu nie będąc zaangażowanym w te prace, ale może warto by po wszystkim zamieścić plan terenu z naniesionymi wykopami? Na fotografiach w galerii rzeczywiście widać jakieś fundamenty, ale trudno na tej podstawie wyrobić sobie pogląd na temat formy odkrytej przez Was budowli. Czy to są te fundamenty tuż przed fasadą kościoła? To byłaby zaskakująca lokalizacja.

A szkielet jeśli pochodzi z XIII wieku, to raczej na pewno należy do templariusza. Na terenie komandorii i w sąsiedztwie kaplicy nie pochowano by nikogo innego, no może za wyjątkiem książęcego dobrodzieja zakonu, ale wtedy pochówek byłby bardziej okazały i zapewne istniały by jakieś wzmianki źródłowe na temat takiego wydarzenia. Pytanie tylko, czy rzeczywiście ten szkielet można tak precyzyjnie wydatować? A może to joannita?

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-13, o godzinie: 08:58:06.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 32
Chodzi o analogię do położenia pierwszego szkieletu (sprzed dwu lat) spod portalu południowego - czyli na prawie 100 procent zakonnika. Dopiero plus układ warstw.
Niektóre miejsca były zarezerwowane dla szczególnych osób. Ponieważ kaplica i cmentarz w komandorii templariuszy były (w odróżnieniu od niektórych innych zakonów być może) zamknięte dla osób spoza konwentu, więc samo pochowanie osoby z zewnątrz byłoby już wyróżnieniem. Takie miejsca były zarezerwowane dla kogoś ważniejszego z konwentu.
Tak więc powtarzam - chodzi o czas pochówku. Jeśli z czasów templariuszy - mamy szkielet templariusza prawie na sto procent.
Aha - na Szlaku prezentuję oczywiście własne, nieoficjalne stanowisko

Zdjęcia na których widać fundament - przy okazji innych ujęć w galerii z wykopalisk są widoczne

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-13, o godzinie: 08:37:25.
Od: avoid
E-mail:

Identyfikator: 31
Ja oczywiscie rozumiem sklad warstw itp.
jednak dalej nie moge sie do konca przekonac czy to moga byc templariusze czy np. z dobrego serca chowani mieszkancy.
Moze faktycznie metoda C14 cos by pomogla, a moze jak to bylo w Panu Samochodziku i Wyspie Zloczyncow najlepiej bedzie skorzystac z metody antropologa(antropolozki) i wtedy na oko pojawi sie jakas twarz i mozna bedzie dorobic jej np. zarost.
Ciekawe czy Templariusze mieli szlachetniejsza twarz niz zwykla cizba?

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-12, o godzinie: 22:25:42.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 30
Rzut właśnie powstaje
Od soboty siedzę w słońcu i rysuję dwa ary od ściany kaplicy. Nie powiem, że jest to łatwe bo wysycham na póltora litra napoju (dziś rysowałem w czapce typu safari), krążąc w pajęczej sieci linek pomocniczych rozwieszonej na wysokości około 60 cm nad ziemią .
Zdjęcia będę stopniowo wrzucał do galerii archeologicznej w nowych galeriach.
Postaram się dobrać jakoś zdjęcia z widokami fundamentu.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-12, o godzinie: 20:55:29.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 29
A można prosić kilka słów więcej na temat samej budowli (rzut, zdjęcie, materiał). Jeśli juz o tym pisaliście, to przepraszam, widocznie przegapiłem.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-12, o godzinie: 17:04:40.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 28
kład warstw wyklucza czas inny niż przed powstaniem budowli, po której fundament właśnie badany.
Są więc dwie kwestie związane z chronologią:
1. Kiedy powstała budowla (abstrahując od pozostałych związanych z nią kwestii)?
2. Jaki czas przed powstaniem budowli zmarły znalazł się w tamtym miejscu?

Pozdrawiam
Maciej

P.S. Może badania C14, ale ten sezon biedny na razie jest
M.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-12, o godzinie: 09:24:27.
Od: avoid
E-mail:

Identyfikator: 27
Zastanowil mnie fakt czy to na pewno (te szkielety) mozna uwazac za templariuszy, a co jezeli to zwykli mieszkancy pochowani przy kaplicy w ramach tzw. ossuarium?

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-09, o godzinie: 22:55:22.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 26
Niestety, mając do dyspozycji ograniczony czas, skończoną i zmniejszoną liczbę ludzi do pracy przy bieżących zadaniach, konieczność zarabiania na życie oprócz wykonywania przyjemnego i równie pracowitego hobby - nagle spostrzegam, że minął miesiąc i nic nie zrobiłem. Ale... nic? przecież rzadko kiedy śpię dłużej niż 5-6 godzin na dobę - kiedyś wreszcie musi to przynieść efekt.
Niestety dobra informacja w tej sytuacji to najmniejszy koszt w stosunku do całości. Mocno Was przepraszam - nie mogę więcej, choć bardzo chcę.

Tak, to okucie oprawy księgi - nie wiem jak datowane. Ja podejrzewam czasy pojoannickie ale nie jestem ekspertem. Jest kilka (chyba 6) monet średniowiecznych. Dwie to ładne denarki. Ostatnią znalazłem wczoraj osobiście co mnie mocno ucieszyło bo był to przypadek. Wielki Przypadek

Ciekawi mnie datowanie jednego z kilku odkrytych pochówków. Podejrzewam analogię do innego sprzed dwu lat ale nie można się jeszcze wypowiedzieć na jego temat - za mało danych.

Pozdrawiam
Maciej

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020 Made with a Mac