TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Przewodnik po Szlaku Templariuszy
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-11, o godzinie: 21:39:57.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 23
Cały proponowany tekst przewodnika avoid (a to jest oczywiście jedynie podstawowa część zamierzenia) jest teraz dostępny w trzyczęściowym artykule:
Część 1
Część 2
Część 3
W związku z tym wykasowuję proponowaną treść przewodnika z platformy.
I cóż... zapraszamy do dyskutowania, prawda avoid?

Przygotuję również nową galerię, którą będzie można uzupełniać.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-09, o godzinie: 22:04:06.
Od: Avoid
E-mail:

Identyfikator: 22
To jak robimy ten przewodnik? ?

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-08, o godzinie: 10:19:37.
Od: avoid
E-mail:

Identyfikator: 21
I mam juz pierwsze informacje o gastronomii i noclegach :
PSZCZEW:


GASTRONOMIA

Kawiarnia "Mercury"
ul. Poznańska 27Bar "U Szewca"
ul. Rynek 23


Motel "Przystań"
ul. Międzyrzecka


NOCLEGI


Schronisko Młodzieżowe
ul. Parkowa 1 (remiza)


Motel "Przystań"
ul. Międzyrzecka


Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
ul. Szarzecka 14
Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-04, o godzinie: 00:49:15.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 20
Teraz rozumiem, że niewłaściwie odczytałem ideę przewodnika. Skoro został umieszczony na platformie, sądziłem że to rodzaj dyskusji nad projektem, przymiarki do stworzenia osobnego przewodnika, np w formie artykułu lub w połączeniu z mapą. Teraz rozumiem, że jest inaczej, więc wstrzymam się z komentarzami w tym temacie do ukończenia wpisów przez Avoid, aby nie wprowadzać zamieszania. Dodam jedynie, że w Chojnie można się posilić w restauracji mieszczącej się w ratuszowej piwnicy. Przynajmniej było to możliwe rok temu, gdy odwiedziłem tę miejscowość. Pozdrawiam!

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-04, o godzinie: 00:24:07.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 19
Witam,

I od razu wybacz Avoid, że nie napisałem w piątek po pierwszych wpisach ale mało czasu między pracą a wyjazdem sprawiło, że nie zdążyłem.

Sprawa jest i prosta i skomplikowana jednocześnie. Po prostu teraz piszemy na "platformie interaktywnej" czyli interaktywnej właśnie - której dyskusja jest istotą a nie dodatkiem.
Przewodnik a nie jak tu "platforma przewodnik..." musi znaleźć swe miejsce wśród projektów podobnie jak w tej chwili "katedry i architektura gotyku" oraz "zamki".
Nic nie stoi nawet teraz na przeszkodzie by początkowa wersja autorstwa Avoid pojawiła się na przykład jutro w formie artykułu (z komentarzami do artykułu zresztą) - byłaby to lepsza forma przedstawienia propozycji bo formę przedstawienia przyjęły kolejne odcinki Szlaku Avoid.

Teraz o propozycjach i oczekiwaniu:
Jest tak, że jeśli ktoś ma wiedzę na temat i wizję jej przedstawienia - ma łatwiejszą drogę do artykułowania tejże wiedzy. Nie znaczy to jednak, że ten kto ma wiedzę o pewnych wycinkach bez wizji całości nie może, czy nawet na platformach - nie powinien się tą wiedzą z pozostałymi podzielić. Nawet jeśli przez zapomnienie, niezdecydowanie, czy wcześniejszy brak wiedzy, czy brak czasu, czy z jakiegoś innego powodu w odpowiednim momencie tego nie zrobił.

Jak jednak zrozumiałem - chodzi o to, że Avoid chce przedstawić efekty swej pracy i to w formie takiej by nie rozwodnić treści przed pokazaniem całości i dopiero później będziemy na temat tej propozycji dyskutować. To jest naprawdę kawał dobrej roboty i warto ją poznać

Proponuję:
- Natychmiastową prezentację całości w formie artykułu
- Utworzenie nowego projektu internetowego (chodzi mi o katalog typu "katedry") nad którym pracowałyby zainteresowane i uprawnione osoby. (przypomnę, że w tym momencie po zalogowaniu i udostępnieniu przeze mnie lub innego "nadadmina" np. Błażeja - można pracować nad projektami, dodawać obiekty, edytować teksty, dodawać ilustracje itp., wszystko czego nam trzeba).
- pozwolenie na dyskusję na temat - na platformie "Przewodnik po Szlaku Templariuszy" - po prezentacji całości.
Dobrze byłoby włączyć do dyskusji (mimo pewnych moich doświadczeń) władze samorządowe miejscowości ale przede wszystkim osoby zainteresowane udziałem z wymienionych w przewodniku miejsc.

Pozdrawiam i dziękuję przede wszystkim Avoid za solidną pracę
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-03, o godzinie: 11:57:29.
Od: Avoid
E-mail:

Identyfikator: 15
Slawku
zgodze sie z Toba, ze warto dodawac informacje na temat zaplecza turystcznego w postaci noclegow, jakichs reestauracji itp.
Przyznam, ze bedac np. w Chojnie nie mielismyz Marcinem zadnej szansy na znalezienie chocby zwyklej budki z jedzeniem
Podobnie jest w mniejszych miejscowosciach, gdzie turystow przebywa z reguly niewielu.
Np. w Moryniu w miescie nie ma nic a nad samym jeziorem postawiono luksusowy hotel z restauracja niekoniecznie na kieszen przecietnego turysty.
Podejrzewam, ze glowny problem polega na fakcie, ze Pomorze Zachodnie jest ciekawe ze wzgledu na miejscowosci nadmorskie a te przy jeziorach czyli przygraniczne ciesza sie duza mniejsza popularnoscia i to moze byc wlasnie glownym powodem niedorozwinietego zaplecza tusrystycznego.
Sporo tego pisania i mysle, ze trzeba by stworzyc chyba nowa platforme p.t. Komentarze na temat przewodnika po szlaku bo za moment cala praca pojdzie na marne i przewodnika nikt nie zauwazy
Mozna zdaje sie rowniez pisac na sprawy biezace i rozne ale to juz chyba najlepiej skonsultowac z Mackiem

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-03, o godzinie: 11:44:14.
Od: Avoid
E-mail:

Identyfikator: 14
Witam
Hiramie bede w takim razie wdzieczna za info dotyczace Poznania jednak dalej twierdze, ze nie moze on byc brany jako miejsce do zwiedzania na poczatku trasy.
Byc moze na koncu po powrocie jako oglna ciekawostka z racji licznych zabytkow architektonicznych i ogolnie interesujacej historii.

Slawku czesc textu o Wielkiej Wsi zaczerpnelam z katalogu z wystawy w Toruniu. Czesc z Kwartalnikow Historycznych a czesc ze Szlaku od naszych kochanych autorow M.S i B.S.


Swoja droga proponuje Wam zebyscie sprobowali skontaktowac sie ze Slawkiem Majochem odnosnie katalogow z wystawy torunskiej bo katalog jest naprawde rzetelna kopalnia wiedzy nt. Templariuszy.
Mam nadzieje, ze Slawek ma jeszcze jakies zapasy.

Co do szlaku.
Jestem czesto gorliwa poszukiwaczka informacji w internecie bowiem juz pare razy trafilam na prawdziwe rodzynki zarowno w postaci zdjec jak i informacji, ktorych w przewodnikacj juz albo jeszcze nie bylo.
Sukcesywnie bede dodawala informacje o kazdej wiekszej miejscowosci jako osobnego maila-info
Robie to wg stworzonej przez siebie mapki, ktora moze pozniej uda sie zamiescic na Szlaku.
Poniewaz moja mgr byla troche pionierska w tej dziedzinie moze czasem wydac sie troche dziwna pod katem zwiedzania ale jest realna do przebycia bo sama jestem tego przykladem.
Zwiedzalam to zima a nastepnie latem tak wiec mam mniej wiecej rozeznanie.

POzdrawiam
serdecznie
A

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-03, o godzinie: 11:21:18.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 13
Oto wspomniana przeze mnie wcześniej wzmianka źródłowa dotycząca okazjonalnego pobytu templariuszy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu:
"Boguphalus episcopus Poznaniensis 1251 Aug. 25, in Poznan; convenit cum fratribus militiae Templi super solutione decimarum de possessionibus eorundem, in dioecesi sua sitis" (Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski, t. I, nr 294).

Dokument wystawiony w kościele NMP na Ostrowie Tumskim. Dla nieznających łaciny wyjaśniam, że jest to zwolnienie templariuszy z dziesięciny w ich dobrach, posiadanych na terenie znajdującym się pod zarządem kościelnym biskupa poznańskiego Boguchwała. Niestety dokument nie wymienia liczbybraci będących świadkami jego wystawienia, używa jedynie liczby mnogiej, więc było ich kilku.


Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-03, o godzinie: 10:58:24.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 12
Oj, ale oberwałem

Nie wydaje mi się, aby moja krytyka była aż tak surowa, jak przedstawia to Avoid. Przecież napisałem, że nie ma sensu opisywanie całego Poznania, ale skoro na terenie tego miasta znajduje się kościół joannitów i odnotowane są również pobyty templariuszy, to warto uwzględnić te wiadomości. To nie jest żadna tajemna wiedza, którą ukrywam. Po prostu muszę sprawdzić wiadomości dotyczące pobytu templariuszy w Poznaniu i wtedy o tym napiszę. Jedną wiadomość o nadaniu biskupa podałem z pamięci, teraz muszę sięgnąć raz jeszcze do źródła, żeby ją potwierdzić. Sprawę załatwię najpóźniej do wtorku.

Deklarowałem się wcześniej z pomocą przy przewodniku, jednak czas wakacji to chyba nie jest okres wytężonej aktywności. Może rzeczywiście warto przygotować ten przewodnik w innej formie, tak aby informacje nie rozmyły się.

I proszę bez agresji. Ja nie zaczynałem sporu, po prostu wysunąłem drobną uwagę. To nawet nie była krytyka... Nie można być aż tak przewrażliwionym, gdyż to nie zachęca innych do współpracy.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-09-03, o godzinie: 10:10:55.
Od: Sławomir Pawlak
E-mail: slawek@architektura.pomorze.pl

Identyfikator: 11
Kochani przestańmy się kłócić ... dość tego mamy na co dzień ..., jak słusznie zauważyła Awoid zadbajmy o to by łączyła nas konstruktywna praca a jeżeli krytyka to też konstruktywna.


Mam pewną propozycję. Obawiam się, że przewodnik w obecnej formie dość szybko się rozwodni w potoku informacji i wymiany poglądów niewiele mających z nim wspólnego. Warto pokusić się (tu prośba do administratora strony Pana Macieja) aby stworzyć katalog tras i miejscowości, bardziej systematyzując nadchodzące wiadomości (w formie przewodnika). Będzie to czytelne i ułatwi szukanie. Powiedzmy nazwa miejscowości, gmina, historia, zabytki (nie tylko architektury, baza turystyczna, ważne adresy.

Do Awoid
Piszesz opisując Templewo lub Wielowieś
„W 1232 roku Templariusze z nadania Władysława Odonica otrzymali nowe posiadłości w ziemi torzymskiej. Powstała tu komandoria nazywana w dokumentach „Magna villa”. Obronną siedzibę umiejscowiono na obszernym wzgórzu o wymiarach 100x60 metrów i stromych zboczach. Wzgórze otoczone było moczarami, a dojście do niego prowadziło po grobli”.
Nie bardzo potrafię przypisać tą notkę do tych miejscowości … przewodnik po Ziemi Lubuskiej takiej informacji nie zawiera. Jednak opis nasuwa mi pewne spostrzeżenie. Czy czasem komandoria ta nie była lokowana na pozostałościach grodu średniowiecznego? (wymiary, strome zbocze, bagno i grobla?)

Pozdrawiam
Sławomir

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020 Made with a Mac