TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

Szlak Templariuszy
Platforma interaktywna

        << powrót

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

| STRONA: 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-28, o godzinie: 21:22:03.
Od: ewa
E-mail:

Identyfikator: 76
ostatnio przeczytałam wzmiankę o odkryciu w Jordanii w ruinach twierdzy templariuszy zdobytej przez Salladyna szkielety braci zakonnych którzy zginęli w czasie walk .Podpis pod notatką brzmiał: "jest to pierwszy prawdziwy dowód na istnienie templariuszy."pozdrowienia dla wszystkich którzy zawsze wiedzieli że templariusze istnieli

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-24, o godzinie: 22:40:55.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 75
Podoba mi się Twoje podejście do kwestii reaktywacji zakonów rycerskich. Sam mam nieco bardziej radykalne poglądy na ten temat. Uważam, że takie próby nie mają najmniejszego sensu, a w każdym razie nie mają na pewno nic wspólnego z dawnymi zakonami i powoływanie się na rzekomą kontynuację tradycji tamtych zgromadzeń jest wg mnie nieuprawnioną uzurpacją. Sprawa ma się trochę inaczej w przypadku joannitów i krzyżaków, którzy mimo różnych zawirowań dziejowych mogą wykazać ciągłość instytucjonalną od czasu założenia w XII wieku do dziś. W szeregi krzyżaków wstąpił nawet parę lat temu polski ksiądz

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-24, o godzinie: 01:14:21.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 72
Mogę odpowiedzieć tylko we własnym imieniu (chociaż w zasadzie była okazja do określenia postawy wobec zagadnienia - w ankiecie nr 9).

Uważam, że jeżeli organizacja w pewnym stopniu nawiązująca do dawnych tradycji znajdzie sobie miejsce we współczesnym świecie i przy okazji może uczynić coś dobrego - to jest to pozytywna sprawa.
Jednak bez względu na stopień takiego nawiązania do tradycji, bez względu na oficjalne uznanie przez ważne osoby i instytucje, działanie pod skrzydłami Kościoła itd. - nie będzie to Zakon Rycerzy Świątyni rozwiązany na początku XIV wieku. Może to być za to organizacja nawiązująca do tradycji.

Żadna z takich organizacji (a jest ich kilka i każda ma argument, że jest tą właściwą - templariusze z Sieny również) nie ma prawa wyłączności. Nikt dzisiaj nie ma takiego prawa. Skończyło się coś. Czasy również całkiem inne. Przerwanie nitki nastąpiło. I już.

Masz rację, że było coś na ten temat na platformach - nie chcę szukać (poczekajmy kikanaście dni na wyszukiwarkę starych tekstów serwisu - to niedługo) - ale za każdym razem dochodziło do ostrej wymiany słów. Najczęściej między przedstawicielami konkurencyjnych zakonów.

Nie lubię kłótni, które do niczego nie prowadzą. W takim przypadku zawsze zamykam dyskusję. Tyle jeszcze dobrego zostało do zrobienia - szkoda więc czasu...

Tak więc - każdy może być templariuszem (w pewnym sensie oczywiście) ale dziś nie ma już templariuszy.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-23, o godzinie: 23:44:41.
Od: Hiram
E-mail:

Identyfikator: 71
Być może sprawa, o której chcę napisać była już poruszana na Waszej stronie, ale nie dam rady przeszukać całego archiwum, dlatego przepraszam jeśli wywołuję temat już omówiony.

Podczas jednego z moich pobytów w Italii dotarłem do miejscowości Poggibonsi pod Sieną gdzie znajduje się główna siedziba... templariuszy Podobno zakon został reaktywowany w oparciu o starą regułę, choć oczywiście trudno mówić o jakiejś ciągłości czy bezpośrednim odniesieniu do przeszłości. Jednak są to templariusze, nawet stroje mają podobne. Regułę i nazwę też. Włącznie z postulatem obrony pielgrzymów Obecnie, podobnie jak reaktywowani krzyżacy, templariusze są jednak raczej nastawieni na działalność religijną i charytatywną. Interesuje mnie, jak takie stowarzyszenia jak Wasze, zajmujące się rycerzami Świątyni i ich spuścizną, odnoszą się do idei reaktywacji tych starych zakonów rycerskich w czasach, gdy idea krucjat należy już do historii? Macie może jakieś bliższe kontakty ze współczesnymi templariuszami?
Ich siedziba pod Sieną należała zresztą do tego zakonu w XIII w. Wrócili więc na stare śmieci.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-20, o godzinie: 00:42:29.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 70
Zobacz platforma "sprawy bieżące i różne" wpisy 70-74
Jeśli chodzi o tzw. "nowe" platformy to nasza wyszukiwarka już od jakiegoś czasu działa. Ze "starymi" na razie gorzej ale przygotowujemy mechanizm przeszukiwania stron nie opartych na bazie danych. Niedługo więc (kwestia dwu-trzech tygodni) łatwiej będzie stwierdzić czy już gdzieś nie ma informacji na interesujący nas temat.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-20, o godzinie: 00:08:51.
Od:
E-mail: roquefort@tlen.pl

Identyfikator: 69
Na serwisach archeologicznych pojawiła się informacja dotycząca odkrycia na terenie "Fortu Jakuba". Chodzi oczywiście o zamek przy brodzie Jakuba (nad Jordanem). Pod ruinami odkryto 2 ciała templariuszy. Ustalono bardzo dokładną datę śmierci - 29 sierpnia 1179 roku. Prace prowadzi ekipa archeologów angielskich i izraelskich.

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-19, o godzinie: 13:11:35.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 68
No, jest w planie wino z Chwarszczan
Ale nie wiem naprawdę kiedy. Strasznie dużo pracy teraz przy przygotowaniu imprez itp.
Pewnie prędzej pojawi się piwo (mamy nadzieję z tym związaną)

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-05-19, o godzinie: 11:06:21.
Od: baphomet
E-mail:

Identyfikator: 67
tak sie reklamuje wino we francji, może u nas też tak można ?:)
http://www.nawidelcu.pl/Articles/exeSingle/?id=341&PHPSESSID=9919f8bb526b67eeebecba591c31064c

Wpis zamieszczony dnia: 2006-04-03, o godzinie: 03:53:13.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 66
W związku ze zmianą serwera Szlaku - na razie nie działają (do odwołania) listy dyskusyjne

Bardzo przepraszam i zapraszam do pisania TUTAJ oraz na adres szlak@templariusze.org - specjalnie do spraw ze Szlakiem związanych utworzony.

Pozdrawiam
Maciej

Wpis zamieszczony dnia: 2006-02-22, o godzinie: 08:12:40.
Od: bapho
E-mail:

Identyfikator: 65
no to jak sie tam pojawie nocna pora z saperka, plecakiem i kindżałem przy boku to moge miec pewnosc ze wczesniej czy pozniej zostane skutecznie spacyfikowany przez tubylców?
to mi sie podoba ;)

początek strony
e-mail

Platformy interaktywne

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020 Made with a Mac