<< Zamki templariuszy         << Szlak Templariuszy
Zamki templariuszy
Syria >> Środkowa Syria, 32 km na południowy wschód od Hamy, w pobliżu drogi z Hamy do Salamiyah. >> Shmemis
Krótki opis:
Jest to jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Ziemi Świętej. Niewiele o nim wiadomo, a i te skąpe informacje które mamy, wcale nie są pewne.

Zamek zbudował w roku 1231 ajjubidzki książę Malik al-Mudjtahin Shirku. W 1260 roku zamek zdobyli i zniszczyli Mongołowie. Po odbiciu zamku z rąk Mongołów, zamek ponownie odbudowany z rozkazu mameluckiego sułtana Baibarsa (jak widać potrafił on nie tylko burzyć zamki). Baibars włączył zamek do prowincji damasceńskiej. Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach zamek został ponownie zniszczony.
Historia:
Shmemis to jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków Outremer. Wśród pustynnego krajobrazu wyrasta krater wygasłego wulkanu, wewnątrz którego (sic!) znajdują się ruiny zamku.

Krajobraz z zamkiem jest iście bajkowy. Tę bajkowość zamku akcentuje też jedna z jego nazw "Fortress of the Sun" Słoneczna Forteca. Nazwa ta wskazuje także na problemy, jakie związane były z zaopatrzeniem zamku w wodę. Palące słońce, prawie całkowity brak roślinności (a i ta występuje tylko okresowo), brak w pobliżu źródeł wody - wszystko to sprawiało, że dla funkcjonowania zamku woda była problemem podstawowym. Rozwiązaniem była oczywiście budowa cysterny i taka bardzo głęboka cysterna znajduje się na terenie zamku.

Patrząc na zamek z boku, widać wyraźnie, że z wnętrza wulkanicznego krateru wyrasta drugi krater - wyższy i o mniejszej średnicy. Wygląda to jak podwójny krater. Zamek znajduje się na szczycie tego wewnętrznego krateru.
Takie usytuowanie zamku powodowało, że atakujący po wspięciu się na krawędź zewnętrznego krateru musieli zejść kilka metrów w dół i dopiero od dna obszaru "międzykraterowego" rozpocząć wspinaczkę na krater wewnętrzny z zamkiem. Przestrzeń między kraterami pełniła więc funkcję fosy, z powodu braku wody nie wypełnionej jednak wodą.

Kształt zamku jest dostosowany do kształtu krateru, czyli jest prawie idealnie okrągły.

Sam zamek jest bardzo zniszczony, trudno powiedzieć coś więcej o jego konstrukcji. Wśród ruin można dostrzec resztki co najmniej trzech baszt.

Ciekawostką jest budulec, z którego zbudowano zamek. Zamek zbudowano z kamiennych bloków (być może bazaltowych), które są dużo ciemniejsze od skalnego podłoża, na którym znajduje się zamek.
To skalne podłoże jest bardzo jasne (porfir, dacyt?), czyli nie może to być bazalt. Prawdopodobnie skały znajdujące się w kraterze były zbyt kruche do budowy zamku i budulec zapewne wydobywano w innym miejscu.
Inne nazwy:
Schmemis - Shmaimis - Ash-Shamamis - Fortress of the Sun - Sonnenburg (niem.)
Tekst:
Jarosław Kołacz


początek strony

e-mail

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020

 Made with a Mac