TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

<< powrót

Historia Krucjat

Jonathan Riley-Smith (redakcja)

Oficyna Wydawnicza Vocatio
Warszawa 2005

seria: Przewodniki chrześcijańskie

 BARBARZYŃSTWO W IMIĘ BOGA?
 
Historia Krucjat to efekt wielkiej fascynacji brytyjskich uczonych wyprawami krzyżowymi w formie serii ilustrowanych historii. Jednocześnie jest to kompendium wiedzy na ten temat, zawierające szczegółowe mapy, kalendarium wydarzeń, bibliografię i indeks haseł. To pierwsza tak obszerna pozycja na ten temat, wzbogacona niezwykle cennym komentarzem muzułmańskim. Prawdziwa uczta nie tylko dla pasjonatów i wszystkich głodnych wiedzy, ale również dla poszukujących prawdy o wyprawach krzyżowych...
 
Książka ta rzuca nowe światło na wyprawy krzyżowe, znane nam dotąd jako bohaterskie i szlachetne wyczyny europejskich rycerzy, broniących słusznej i świętej sprawy przed barbarzyńcami i niecywilizowanymi muzułmanami. Czy rzeczywiście panowanie muzułmańskie w Ziemi Świętej chrześcijaństwa sprowadzało się do jej bezczeszczenia i bezwzględnego islamizowania? Muzułmańska koncepcja religijna i społeczna uznawała religie monoteistyczne za poprzedniczki islamu a ich wyznawców i świątynie otaczała opieką. Uważano, że innowiercy posiadają księgi objawione i nazywano ich "ludami księgi", a to ich uprawniało do specjalnej opieki zw. zimma. Cóż zatem się stało, że "ludzie księgi" porzucili swoje Księgi i chwycili za miecze? Czy Bóg błogosławił kulturalnej i moralnie rozwiniętej Europie, by zaczęła barbarzyńsko niszczyć niekulturalnych i niemoralnych barbarzyńców? Jak sami krzyżowcy tłumaczyli fakt, że zabijają ludzi w imię Boga? W obliczu wydarzeń we współczesnym świecie, nękanym wojnami i konfliktami religijnymi, przedstawienie problemu krucjatowego z perspektywy muzułmańskiej wydaje mi się szczególnie wartościowe. To duży krok w stronę tak dziś pożądanego obiektywizmu i porozumienia.
 
Historia Krucjat ukazuje najnowsze osiągnięcia historiografii krucjatowej, krucjaty toczone na przestrzeni wieków, koncepcje apologetów i propagatorów, pieśniarzy i poetów, oraz emocjonalne i intelektualne reakcje muzułmanów na chrześcijańską świętą wojnę. Autorzy rozpatrują również aspekty instytucjonalne (prawne, finansowe i strukturalne), które sprzyjały i podtrzymywały ten ruch. Dużo miejsca poświęcono też zachodnim osadom założonym we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, tamtejszej sztuce i architekturze, zakonom rycerskim joannitów i templariuszy, oraz późniejszym krucjatom, w tym historii zakonów rycerskich od XVI do XVIII wieku, a także mało zbadanemu tematowi przetrwania idei krucjatowych w XIX i XX wieku.
 
Marta Putkowska

Kontynuacja dyskusji - na nowych platformach.

Najpierw nowsze       
Najpierw starsze       
| STRONA: 1 |

Wpis zamieszczony dnia: 2006-02-18, o godzinie: 23:24:58.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org

Identyfikator: 1
Piszę od razu po umieszczeniu recenzji gdyż miałem pewien dylemat.
Pierwszy raz umieszczam recenzję przysłaną nie od czytelnika lecz od kogoś z wydawnictwa.
Nie czytałem Historii Krucjat. Postanowiłem jednak po kilku dniach namysłu umieścić recenzję ale z niniejszą prośbą o jak najszybsze nadesłanie recenzji kogoś z czytelników.
Bardzo ciekaw jestem konfrontacji zachęcającego tekstu recenzji z Waszym zdaniem o książce.

Pozdrawiam
Maciej

Napisz recenzję

początek strony

e-mail

Recenzje książek i filmów

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2019 Made with a Mac