TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka
Hans von Rotkirch
rotkirch

Pokrewne artykuły: Templariusze | Chwarszczany | Kaplica templariuszy w Chwarszczanach | Templariusze w Chwarszczanach | Komandorie w Polsce | Rurka | Myślibórz | Sulęcin | Czaplinek | Wielka Wieś | Oleśnica Mała | Lietzen | Łuków | Templariusze nad Myślą

 

Płyta z piaskowca ulokowana była na północnej stronie chóru. Miała wysokość ok. 160 cm. Hans von Rotkirch przedstawiony był w pozycji stojącej, ubrany w rycerski rynsztunek, lewą dłoń opierał na gałce szpady, u jego stóp leżał hełm. W prawej dłoni trzymał coś, co przypominało buławę marszałkowską. Być może był to symbol sprawowanego urzędu. Hans von Rotkirch był komendantem domeny chwarszczańskiej i dębnowskiej. Na prawo i lewo od postaci umieszczone były cztery kartusze herbowe świadczące o jego pochodzeniu. Wokół płyty biegł napis:

"HERR JESU DIER LIEBE ICH DIER STERBE ICH DEIN BIN ICH TODT UNDT LEBENDICK. AN. CIO DC XVI (1616) DEN (...) AUG. USTI DES MORGENS FRUHE ZWISCHEN V u. VI. IST IN GOT SELIG ENTSCHLAFFEN DER EDLE GESTRENGE UND EHRENVESTE HANS VON ROTKIRCH CHVRFURST. BRANDENBURG. HAUPTMAN ZUM THAMB UND QUARTSCHEN SEIN ALTERS LIII IHAR DEM GOT GNEDIG SEIN WOLLE."
(Panie Jezu, Ciebie miłuję, dla Ciebie jestem żyw i martwy. Wcześnie rano między 5 a 6 dnia (...) sierpnia 1619 roku usnął w Bogu szlachetny i nieskazitelny Hans von Rotkirch elektorski brandenburski kapitan w Dębnie i Chwarszczanach, dożywszy wieku 53 lat, którymi Bóg łaskawie go obdarzył)

tłumaczenie Lech Łukasiuk na podstawie zapisu Hansa von Butowa, chojeńskiego historyka z 1929 roku.

Odnalezienie płyty zawdzięczać należy bezpośrednio Agnieszce Górnej, mieszkance Chwarszczan, która 10 lat temu, podczas prac porządkowych w przydomowym ogrodzie odłożyła ją na bok, nie pozwalając, aby wywieziona została wraz z gruzem. Niestety, los ten spotkał kilka innych fragmentów płyty... Fakt, iż płyta trafiła do gopodarstwa oddalonego ok. 200 metrów od kaplicy należy tłumaczyć aktywnością pierwszego proboszcza parafii w Sarbinowie, ks. Smętka. On to w roku 1945 nakazał zamalować średniowieczne freski w kaplicy chwarszczańskiej oraz oderwać od ściany płytę przestawijącą Hansa von Rotkircha. Płyta miała być rozbita na drobne szczątki młotami i zakopama w pobliżu zakrystii. Taka wersja długo krążyła po okolicy. Jak się okazało, ktoś zatroszczył się o nią i zabrał do swojegto gospodarstwa. Niestety, w przeciągu ponad 50 lat musiała doznać uszczerbku i zachowała się jedynie głowa Hansa von Rotkircha. Odkrycie możliwe było dzięki osobie Lecha Łukasuka, regionalisty, który tkwiący w wiejskim ogródku fragment zidentyfikował. Płyta znajduje się obecnie na plebanii w Sarbinowie. Wkrótce trafi z powrotem do kaplicy w Chwarszczanch.

W pobliskim Dębnie, w tamtejszym kościele pw. Piotra i Pawła do roku 1945 także znajdowała się płyta związana z osobą Hansa von Rotkircha. Było to epitafium jego syna, zmarłego w roku 1601. Niesety, z tamtej płyty nie zachował się nawet drobny fragment...


tekst: Artur Boratczuk

Rotkirch

 

  platformy interaktywne

e-mail

Hans von Rotkirch

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2020 Made with a Mac