TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka
  << lista artykułów

Niemiecko-polska konferencja "Komandorie zakonne templariuszy i joannitów w północno-wschodnich Niemczech i w Polsce"


        W okresie od 22 do 24 maja br. w Poczdamie odbyła się interdyscyplinarna niemiecko-polska konferencja na temat siedzib zakonnych templariuszy i joannitów w północno-wschodnich Niemczech i Polsce. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa naukowa w tej części Europy. Głównym organizatorem był Freie Universität Berlin. Konferencję prowadził dr Christian Gahlbeck. W trakcie trzydniowych wystąpień można było wysłuchać referatów polskich i niemieckich badaczy z zakresu historii, historii sztuki i architektury, archeologii (program w załączeniu). Mankamentem spotkania było korzystanie przez organizatorów wyłącznie z języka niemieckiego.program konferencji


        Pośród różnorodnej tematyki kilkakrotnie poruszano kwestie związane z komandorią i kaplicą zakonną templariuszy i joannitów w Chwarszczanach. O badaniach nad dziejami założenia, rozplanowaniem dawnego dworu zakonnego i architekturą kaplicy mówili m. in. dr Dirk Schumann i dr Christian Gahlbeck, a także badacze Projektu Chwarszczany - mgr Dominika Siemińska i dr Przemysław Kołosowski. Ci ostatni przedstawili także referat na temat cmentarzyska zakonnego komandorii w Rurce. Oba wystąpienia prezentowano w języku angielskim (1. The Templars' sites in Rurka and Chwarszczany in the light of the latest studies, 2. Grave n° 58 from the Knights Templar of The Order of The Temple cemetery in Rurka. A contribution to studies upon late mediaeval funeral rites).

mgr D. Siemińska prezentuje badania cmentarzyska zakonnego w Rurce

dr Dirk Schumann omawia architekurę kaplicy komandorii w Lietzen

...i architekturę kaplicy w Chwarszczanach

dr Christian Gahlbeck opowiada o dziejach siedziby joannitow w Słońsku

        Dyskusję dotyczącą siedziby chwarszczańskiej kontynuowano podczas przygotowanej przez organizatorów wycieczki jaka miała miejsce w niedzielę 25 maja. Prelegenci odwiedzili komandorię w Lietzen, ruiny siedziby joannitów w Słońsku i Park Kulturowy Chwarszczany, gdzie zostali przyjęci przez członków Projektu i Stowarzyszenia Szlak Templariuszy: Dominikę Siemińską, Macieja Sałańskiego, Wiesława Suskiego i Przemysława Kołosowskiego.
        Jednym z efektów spotkania jest obustronna deklaracja kontynuowania wymiany polsko-niemieckich doświadczeń dotyczących badań nad siedzibami zakonów rycerskich. Materiały z konferencji będą publikowane.

dr Przemysław Kołosowski prezentuje zabytki z komandorii w Rurce podczas wycieczki do Parku Kulturowego Chwarszczany
Przemysław Kołosowski
<< dodaj swój komentarz
 
początek platformy interaktywne

e-mail

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2021 Made with a Mac