Raymond Saguardia (lub de Guardia) - preceptor komandorii Mas Deu (południe Francji, ówczesne królestwo Aragonii) w latach 1294 i 1299-1307.
    Pierwsze wieści o aresztowaniu templariuszy we Francji dochodzą do Roussillon z lekkim opóźnieniem. Mistrz prowincji Ximen de Lenda, wezwał wszystkich preceptorów na zamek Miravet domu matki Templariuszy w celu oceny intencji króla Jakuba II Aragońskiego (był kuzynem Filipa IV Pięknego). Dowódcą odpowiedzialnym za obronę ustanowił Raymonda Saguardię. Ten trafnie ocenia niebezpieczeństwo. 1 grudnia 1307 roku król Aragonii nakazuje aresztować templariuszy. Od tej chwili Raymond Saguardia kieruje obroną Miravet, tak militarnie, dyplomatycznie jak i na drodze wymiany korespondencji między: królową Blanką d'Anjou, Kościołem Katalonii, królem Majorki Jakubem I, biskupem Vich, oraz papieżem. W listach do króla Aragonii odwoluje się do uczciwości templariuszy w walkach w obronie wiary jak i przeciw Saracenom, oraz w czasie tzw. kryzysu 1285 roku.
    Po czteromiesięcznej wymianie korespondencji 24 kwietnia 1308 roku chcąc ratowac honor templariuszy odpowiada na listy króla Aragonii m.in. "Jeśli wy, królu chcecie wziąć siła nas i nasze zamki, w których jesteśmy, to odbędzie się to przy wielkich stratach w ludziach i dobrach... I wiedzą liczni, królu, że wolimy umrzeć w mękach, niż żyć bez honoru. Jeżeli więc umrzemy dla tych racji, broniąc się - umrzemy bez wad i winy. Nie mamy nic, ani przeciw Bogu, ani przeciw ludziom, którzy nas niesłusznie oskarżają przeciw Bogu, przeciw prawdzie i przeciw racji.
    Do Miravet przybywali w dalszym ciągu emisariusze króla Aragonii, m.in. Jakub de Garrigans, bailif zamku Saint-Hippolyte (templariusz), który dla ratowania własnej skóry, przekazał królowi Aragonii listy Saguardii do króla Majorki, papieża, biskupa Vich i Ramona Savina, który administrował dobra Mas Deu.
    Nie mając srodków do dalszej obrony, i będąc pod naciskiem króla, papieża i tzw. ówczesnej opinii, 12 grudnia 1308 roku Raymond Saguardia ustępuje. Chce dołączyć do swoich braci z Mas Deu, uwięzionych w Trouillas (5 km od Mas Deu) w biskupstwie Elne. Niestety najpierw zostaje przewieziony do Lleidy, a następnie do Barcelony. Tam pisze do królów Aragonii, Majorki i do papieża prośbę o "ekstradycję", pod jurysdykcję biskupstwa Elne. Za zgodą papieża w sierpniu 1309 roku zostaje przewieziony do Mas Deu, i przesłuchiwany z innymi.
    Templariusze z Mas Deu, uniknęli losu swoich braci we Francji. Monarchia Majorkańska to nie monarchia Francuska. Templariusze z Mas Deu przebywali w więzieniu do według jednych października 1313 roku, według innych do wrzesnia 1315 roku.
    Sam Raymond Saguardia, dostał roczną rentę w wysokości 7000 sous (ok. 350 liwrów), mieszkanie w Mas Deu do śmierci, oraz "owoce i warzywa z ogrodu wg potrzeb". Jeszcze w 1315 roku zostaje wysłany na Sycylię, aby towarzyszyć małemu synowi króla Majorki Sancho (następca Jakuba I Majorkańskiego), przyszłemu królowi Jakubowi II. Nikt nie szykanował Saguardii, a jego brat Pons pozostawał w służbie króla Majorki, pełniąc funkcję "lieutenanta" króla Majorki. Ostatni wpis renty dla Raymonda Saguardii pochodzi z roku 1329. Widnieje tam jeszcze 5 innych nazwisk templariuszy: Raymond Carme, Arnaud Septembre, Guillaume de Tamarit, Pierre Servent i Beranger de Coll. Ostatni wpis pochodzi z roku 1350 i dotyczy już tylko Berangera de Coll,który,żył jeszcze w dolinie Prats-de-Mollo.Raymond Saguardia już wtedy prawdopodobnie nie żył. Po roku 1350 ślady templariuszy z Mas Deu znikają.
"Omnia praetereunt praeter amare Deum ".

O tekstach źródłowych:
Teksty źródłowe to prace Roberta Vinas pt: " Les Templiers en Roussillon".
Jest jeszcze jedna praca zespołowa, ale częściowo w języku hiszpańskim "Les Templiers en Pay Catalan".
Jest tam bardzo interesujący rozdział o osadzie Templariuszy (i badaniach archeologicznych tej osady) w okolicach Bugarach w Corbierach (miejscowość wspomniana w książce "Dzieci Graala", jacyś górnicy sprowadzeni z Niemiec, żeby nie moc kontaktować się z miejscowymi?), to bardzo blisko Rennes le Chateau.
Mam też interesujące sugestie autorów o stosunku tamtejszych templariuszy do herezji katarów. Kilku znaczniejszych było pochowanych w Mas Deu, dopóki inkwizytor Pons de Puqet nie rozkazał ich wykopać i spalić. Były to bardzo ważne postacie wśród katarów.

tekst: Paweł Sitko