TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka
| STRONA: 24 | 23 | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |

28 sierpnia 2013
Spotkanie na szlaku templariuszy. Chwarszczany 2013 - folder
Wszystkim zainteresowanym wydarzeniem umożliwiamy ściągnięcie folderu informacyjnego (w dwu plikach JPG). Dostępne są one po kliknięciu w powyższe obrazki. Trwają przygotowania - w piątek zaczną przybywać rycerze i rzemieślnicy. Wszyscy czekamy na sobotę.

20 sierpnia 2013
Spotkanie na szlaku templariuszy. Chwarszczany 2013


Przybliżony program wydarzeń
Sobota, 31 sierpnia 2013 r.


10.00 Powitanie uczestników i rozpoczęcie festynu
10.00-15.00 Pokazy walk rycerskich (walki 1x1, 3x3, walki buhurtowe - pokazowe między bractwami rycerskimi Zakony kontra Zakony kontra Kolorowi kontra Wschód)
13.00-14.00 Turniej łuczniczy
14.00-15.00 Zwiedzanie kaplicy i dworu zakonnego (oprowadza dr Przemysław Kołosowski)
15.00-16.00 Pokaz turnieju konnego
16.00-18.00 Walki buhurtowe (pokazy "Most", "Zamek", "Chorągiew", "Ochrona króla", "Wszyscy przeciw wszystkim")
18.30-19.15 Msza łacińska w kościele pw. św. Stanisława Kostki (kaplica zakonna templariuszy)
19.30-19.45 Mały koncert muzyki dawnej zespołu "Viatores" w kaplicy zakonnej
19.45-20.15 "Kaplica templariuszy w Chwarszczanach. Najnowsze odkrycia" - prelekcja i pokaz slajdów (dr Przemysław Kołosowski)
20.15 - Specjalny koncert w kaplicy zakonnej zespołu Schola Teatru Węgajty zatytułowany "Joculatores Dei (Trubadurzy Chrystusa Pana). Pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej".

        Główne wydarzenia rycerskie odbywają się na łące za kościołem (kaplicą zakonną). W trakcie festynu można zobaczyć obóz rycerski z kaplicą i szpitalem polowym, pokazy dawnych rzemiosł (m.in. garncarstwo, bartnictwo, kowalstwo, hafciarstwo, smolarstwo).
Na terenie przed kościołem zlokalizowane są stoiska gastronomiczne i pamiątkarskie. Tam też odbywa się turniej łuczniczy z nagrodami dla publiczności. W pomieszczeniach organizowanego muzeum (budynek Oberży "Templum") zorganizowana jest wystawa fotografii obrazujących wcześniejsze festyny historyczne organizowane w Chwarszczanach w latach 2006-2012.

Wydarzenie organizowane jest przy wsparcjiu finansowym Gminy Boleszkowice

18 lipca 2013
Fotografie z rocznicowego marszu w Międzyrzecu Podlaskim
14 lipca w Międzyrzecu Podlaskim odbył się zapowiadany już wcześniej przemarsz z okazji 914 rocznicy zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców, podczas pierwszej krucjaty. Wyruszyliśmy o 21.30 (pieszo i na koniach, w świetle pochodni, dzierżąc proporce zakonne) z Parku Potockich na rynek. Tu, podczas prezentacji multimedialnej, została przedstawiona publiczności historia Jerozolimy i I krucjaty. Zgromadzeni widzowie mogli również obejrzeć pokazy fire show i walk rycerskich. Wydarzenie zakończyło "światełko do nieba" ku pamięci uczestników wydarzeń sprzed ponad dzięwięciuset lat oraz odśpiewanie hymnu templariuszy, czyli psalmu "Non nobis Domine..."

18 lipca 2013
Syryjski samolot rządowy zbombardował zamek Krak des Chevaliers

AFP

Kilka dni temu, w piątek, 12 lipca, syryjski samolot rządowy zbombardował zamek Krak des Chevaliers, który zajęli powstańcy. Zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Tak się złożyło, że wyprawa Szlaku Templariuszy do Syrii, planowana jeszcze w lutym 2011 roku, nie doszła do skutku z powodu wydarzeń w tym kraju. Nie zdążyliśmy zobaczyć i na pewno w dawnej formie nie zobaczymy już tego zamku.
Film na YouTubie
Informacja w portalu interia.pl

8 lipca 2013
31 sierpnia - Chwarszczany 2013. Spotkanie na Szlaku Templariuszy

projekt plakatu

31 sierpnia zapraszamy na głowną imprezę historyczną organizowaną na terenie komandorii templariuszy w Chwarszczanach, w pobliżu dawnej kaplicy zakonnej. Chwarszczany 2013, podobnie jak poprzednie dwie edycje, noszą tytuł: Spotkanie na Szlaku Templariuszy i są kontynuacją wydarzeń organizowanych w Chwarszczanach przez Stowarzyszenie Szlak Templariuszy i Projekt Chwarszczany.
Głownymi wydarzeniami będą: koncert "Joculatores Dei" w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty oraz Zakonny Obóz Rycerski i warsztaty historycznych rzemieślników.
Koncert jest nawiązaniem do słynnego koncertu wykonanego podczas Warsztatów Kultury Średniowiecznej w czerwcu 2006 roku - pierwszego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Szlak Templariuszy.
Niedługo następne informacje na temat imprezy, na którą serdecznie zapraszamy

Imprezę organizują:
Szlak Templariuszy, Projekt Chwarszczany oraz Projekt Lazarus.pl

8 lipca 2013
Przemarsz w 914 rocznicę rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców


Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej zaprasza na Marsz upamiętniający 914 rocznicę zdobycia Jerozolimy podczas I Wyprawy Krzyżowej organizowany 14 lipca o godz. 21.30 w Międzyrzecu Podlaskim. Program - na plakacie.

7 lipca 2013
Terra Sancta Museum - Muzeum Ziemi Świętej w Jerozolimie
Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej chce w ciągu najbliższych trzech lat utworzyć Muzeum Ziemi Świętej ze zbieranych od wieków przez zakon eksponatów. Podobno nie jest to pomysł nowy - pierwszy raz taki plan powstał jeszcze przed ponad stu laty.
W muzeum znajdą się pozostająca pod pieczą franciszkanów zbiory z wielu krajów, w tym dary królów. Perłą kolekcji będą między innymi organy i trzynaście dzwonów, wykopane w ogrodzie przy Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem w 1906 roku podczas prac renowacyjnych, a zakopane tam prawdopodobnie przez wycofujących się krzyżowców.
Więcej na ten temat w artykule w serwisie gazeta.pl
Fotografie z Jerozolimy wykonane zostały podczas wyprawy Szlaku Templariuszy w 2009 roku.

26 maja 2013
V Wiwaty Królewskie w Międzyrzecu Podlaskim - 1-2 czerwca 2013 r.


Wici poszły po wielu krainach Rzeczypospolitey, Wlk. Ks. Lituanii, Sambii, Kurlandii, Księstwie Ruskim że wielka liczba rycerskiej braci przybędzie na V Wiwaty Królewskie i III Turniej Rycerski o Miecz Mistrza Brunona w mieście Międzyrzecze (późniejszym Międzyrzecu Podlaskim zwanym) w dniu pierwszym i drugim czerwca Roku Pańskiego 2013 do Parku Potockich. Wy zacni Panowie Rycerze i Damy, coście wielką sławę zyskali i moc więc zaklinamy, abyście nie opóźniali się i przybyli na to szacowne i ważne zgromadzenie. Weźcie jak na feudałów przystało fraucymer z Damami zalotnymi, czempionów, bohatyrów i rycerzy błędnych, giermków licznych, rumaki wdałe i rącze, miecze ostre i tarcze twarde. Skrzyknijcie tedy giermków, sługi rękodajne i ciury dostatnią barwą okryte, bowiem najprzedniejsze rycerstwo czynów żądne, ochoczo na owo ważne spotkanie kupą bieży. Przywieźcie ze sobą namioty barwiste, sztandary i godła Wasze, a nie zapomnijcie aby o lancach kolorowych, co łamią w się bitwie z chrzęstem tak miłym dla ucha wojownika. Zaklinam Was Kuzyni przyjeżdżajcie w te pędy, a dajcie znać aby gołębiem pocztowym lub umyślnym, co słowo Wasze nam szepnie w jakiej sile przybędziecie. Nie zważajcie aby na klątwy kościelne i kanony soborowych dudków i klech obmierzłych co to mawiają: "Z całą siłą zakazujemy tych obrzydliwych i próżnych ćwiczeń i zabaw, które miejsce mają (nundinas vel ferias), gdzie rycerze zbierają się, aby okazać swoją siłę i odwagę. Często bowiem i przypadki śmierci tam się zdarzają. Niebezpieczeństwo jest i dla duszy. Jeżeli ktoś w ich czasie polegnie, nawet gdy zażąda i dostanie pokutę oraz viaticum, nie może być przez księdza pochowany w poświęconej ziemi." Kazałem ja bowiem klechów, moim rycerzom przednim do porządku doprowadzić a teraz nawet i owszem jak pośturgani koszturem po grzbiecie, owi mnisi tłuści to nawet moje turnamentum błogosławić są skłonni.
Przybywajcie więc rychło bo straże moje na gościńcach już za Wami wypatrują .

Z Rycerskim Pozdrowieniem Templariusze
Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej

17-19 maja 2013
Turniej Rycerski w Münzenbergo
W miniony weekend przedstawiciel Szlaku Templariuszy - Garncarz Maciej BeneAkebe, wraz z rycerzami konnymi z grupy Rycerze Pogranicza ze Stargardu Szczecińskiego, wziął udział w wydarzeniu średniowiecznym w Müncenbergu niedaleko Frankfurtu nad Menem. Oprócz turnieju konnego i pieszego (również z udziałem przedstawicieli z Polski) w wydarzeniu brali udział rzemieślnicy, muzycy i kuglarze.
Zamek w Münzenbergu, wybudowany w XII wieku za sprawą Henryka Barbarossy, był początkowo drugim pod względem ważności zamkiem Cesarstwa. Popadł w ruinę podczas wojny trzydziestoletniej.

początek strony
  platformy interaktywne

e-mail

Szlak Templariuszy

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2021 Made with a Mac