TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka

projekt: katalog miejsc związanych z templariuszami
projekt: ubiór templariuszy
projekt: zamki i warownie
             katalog: zamki i warownie
projekt: katedry i architektura gotyku
             katalog: katedry i architektura gotyku

 

Ubiór templariuszy
(strona tymczasowa - utworzona w celu
pomocy dla wpólnego projektu

uczestników Szlaku Templariuszy)

Pytania o ubiór templariuszy są jednymi z najczęściej powtarzających się w Waszych e-mailach.

Proponujemy wszystkim chętnym współudział w tworzeniu tej strony. Z naszej strony oferujemy wiedzę Błażeja Skazińskiego - historyka sztuki i możliwość plastycznej wizualizacji ubioru przez Macieja Sałańskiego - artysty plastyka.

Wszystkie pomysły, uwagi, propozycje lub może całe artykuły, jeśli może takie powstaną, można przesyłać poprzez nową platformę interaktywną i e-mail oraz podczas dyskusji na czacie.
Wszyscy, którzy w istotny sposób przyczynią się do rozwijania projektu - będą mogli być dopisani do listy autorów - współtwórców Szlaku Templariuszy

Wynikiem pierwszego etapu powinny być zbiory:
- tekstów źródłowych, ikonografii i bibliografii,
- Waszych cennych refleksji,
- linków do stron i fotografii w Sieci, dla których nie uda się załatwić praw do publikacji (a warto by były znane innym)

Po drugim etapie powinny pozostać:
- autorskie artykuły na tematy poruszane w projekcie,
- opracowania waszych luźnych wypowiedzi i uwag,
- odtworzenie kompletnego ubioru templariuszy w różnych okresach,

Serdecznie zapraszamy!


Wzory ubioru templariuszy nadesłane przez OSMTH


Fragmenty Reguły:

O ubiorze Braci

17. Nakazujemy, aby wszystkie habity braci były zawsze w jednym kolorze, to jest białe czarne lub brązowe. I zezwalamy wszystkim braciom rycerzom, w zimie i w lecie jeśli możliwe, białe płaszcze, i nikomu kto nie należy do wcześniej wymienionych Rycerzy Chrystusa nie jest pozwolone, aby mieć biały płaszcz, tak, że ci, którzy opuścili życie w ciemności rozpoznają się nawzajem jako będących pogodzonymi z ich Stwórcą przez znak białego habitu, który oznacza czystość i całkowitą czystość moralną (nieskazitelność). Nieskazitelność (dziewictwo) jest pewnością serca i dobrym zdrowiem ciała. Bowiem jeśli jakiś brat nie złoży ślubu czystości nie może dołączyć (osiągnąć) wiecznego odpoczynku ani zobaczyć Boga, przez obietnicę (zapowiedź) apostoła, który mówi: Pacem sectamini cum omnibus et castimoniam sine qua nemo Deum videbit. Co znaczy: Starajcie się utrzymać (przynosić) pokój wszystkim, zachowajcie czystość, bez której nikt nie może zobaczyć Boga.

18. Ale te szaty powinny być bez ozdób i bez oznak (pokazywania) dumy. A więc nakazujemy, (aby) że żaden brat nie będzie miał kawałka futra na swoich rzeczach, ani niczego innego, co jest na użytek ciała, nawet koca (derki) o ile (chyba że) nie jest to z jagnięcej wełny lub owczej wełny. My nakazujemy wszystkim posiadać takie same (to samo), tak aby każdy mógł włożyć i zdjąć i założyć i zdjąć łatwo jego buty. I sukiennik lub ten który jest na jego miejscu powinien pilnie dbać aby otrzymać nagrodę od Boga we wszystkich wyżej wymienionych rzeczach, tak aby oczy zawistne (zazdrosne) i złe języki nie mogły zauważyć, że szaty są za długie lub za krótkie, ale on powinien je rozmieścić tak aby one pasowały na tego, który musi je nosić według rozmiaru każdego z osobna.

19. I jeśli jakiś brat poza uczuciem dumy i arogancji pragnie mieć jako zapłatę (należność) lepszy lub nowszy habit, niech mu zostanie dany najgorszy. A ci, którzy otrzymali nowe szaty, muszą natychmiast zwrócić (oddać) stare aby były dane giermkom i sierżantom a często i biednym według tego, co wydaje się temu który jest na stanowisku (piastuje je).

O koszulach

20. Wśród innych rzeczy, miłosiernie orzekamy to z powodu wiekiej intensywności upału który jest na Wschodzie, od Wielkiejnocy do Wszystkich Świętych ze współczucia i z przymusu, płócienne (lniane) koszule powinny być dane każdemu bratu który zechce je nosić.

fragmenty Reguły łacińskiej w tłumaczeniu Jakuba Lickiewicza

wizerunki templariuszy (oraz wizerunki domniemane)LondynLondynLondynSan Bevignate
PerugiaRheims


San Bevignate
Perugia


Cressac
seneszal

Mateusz Paris
 

Molay
XVIII-wieczne
wyobrażenie


Templariusze
 
początek strony
  platformy interaktywne

e-mail

Ubiór templariuszy

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2021 Made with a Mac