TemplariuszeArtykułyKrucjatyLinkiStowarzyszenie Szlak TemplariuszySłowniki Szlaku TemplariuszyBadania archeologiczne
strona głównamapa serwisugalerie projektyplatformy interaktywneczatdownloadskontaktenglishogłoszenia
wyszukiwarka
Templariusze. Historia i mit

Relacja z wernisażu | Program koncertu "JOCULATORES DEI - Trubadurzy Chrystusa Pana - pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej" | Wrażenia z koncertu "Joculatores Dei" i z zakończenia wystawy | Spotkanie z pisarzem fantazy - Witoldem Jabłońskim - powiększenie afisza spotkania

 

Oficjalny plakat wystawy oraz katalog...

  

...i zaproszenie


eskolpion z Brodnicy

enkolpion z zamku w Brodnicy (poł. XIII w.).
Prawdopodobnie import z Ziemi Świętej.
fot. Kazimierz Grążawski

W Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 23 października – 28 listopada 2004 r. jest otwarta wystawa Templariusze. Historia i mit, która jest pierwszą ekspozycja na ten temat prezentowaną w wystawiennictwie środkowowschodniej Europy i pierwszą próbą podsumowania interdyscyplinarnych badań prowadzonych w Polsce.

pieczęć z Oleśnicy Małej

Odlew pieczęci templariuszy domu w Małej Oleśnicy,
ze zbioru o. Józafata Ostrowskiego w Lubiniu,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wystawa składa się z dwóch części: pierwszej poświęconej historii zakonu, ze szczególnym uwzględnieniem ziem obecnej Polski; natomiast druga część przybliża formowanie się mitu templariuszy od XVII w., aż do czasów nam współczesnych. Ozdobą pierwszej części są unikalne, niezwykle rzadko wypożyczane dzieła sztuki romańskiej – w tym złote i srebrne wyroby z XII i XIII w. pochodzące m.in. ze zbiorów Muzeów Katedralnych na Wawelu i w Gnieźnie oraz Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Po raz pierwszy przedstawione zostały także wyniki prac archeologicznych, prowadzonych w dawnych komandoriach templariuszy w Rurce k. Szczecina oraz w Chwarszczanach. Zaprezentowane są - nie pokazywane dotąd - pamiątki po tajemniczej organizacji różokrzyżowców (rzadkie starodruki i klejnoty), a także malarstwo i grafika z okresu romantyzmu i historyzmu (m.in. obrazy J. Matejki i W. Schadowa).

Jan Matejko

Jan Matejko
"Św. Ludwik, król francuski wybierający się na wyprawę krzyźową", (szkic), 1876.
fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Obok obiektów „sztuki elitarnej” wystawione zostały na równych prawach wytwory „kultury popularnej” (literatura, film, internet), w których nawiązano do tematyki templariuszy.

Pęzino - pierścień  Pęzino - pierścień

Pierścień z Pęzina, XII w.,
Muzeum Narodowe w Szczecinie;

Wystawie towarzyszy wydawnictwo składające się z dwóch części. W skład pierwszej weszły eseje omawiające historię templariuszy na świecie i w Polsce (dr Maria Starnawska), badania archeologiczne nad siedzibami templariuszy w Polsce (dr Przemysław Kołosowski), sztukę w kręgu zakonu (Błażej Skaziński) oraz historię mitu templariuszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne (Sławomir Majoch). Drugą część wydawnictwa tworzy: katalog eksponatów prezentowanych na wystawie oraz bibliografia poświecona templariuszom. Całość liczaca ok. 120 stron jest bogato ilustrowana.

    

ostroga brązowa ze sprzączką, moneta Barnima I, miecz z Nawodnej
Muzeum Narodowe w Szczecinie

  

 

 

tekst: Sławomir Majoch

  platformy interaktywne

e-mail

Templariusze. Historia i mit

projekt:   BeneAkebe copyright©: autorzy Szlaku Templariuszy 1998-2021 Made with a Mac