Rocznica aresztowania templariuszy
714 lat temu, 13 października, na rozkaz króla Francji Filipa Pięknego aresztowano wszystkich templariuszy we Francji. Rozpoczęło to podobne działania w wielu innych państwach i rozpoczęło upadek Zakonu Świątyni.

Rocznica aresztowania templariuszy

14 lat temu, w Chwarszczanach, udało się naszym wspólnym wysiłkiem zorganizować godne rocznicy wydarzenie łączące wszystkich uczestników - po prostu niezapomniane.

 10 października, Niedziela. Z Chwarszczan jedziemy do najbliższej komandorii templariuszy i joannitów w Rurce koło Chojny. Wewnątrz kaplicy zakonnej wysłuchaliśmy prelekcji archeologa doktora Przemysława Kołosowskiego na temat jej historii i prowadzonych tu badań archeologicznych. Była to pierwsza prelekcja małej konferencji popularnonaukowej, w ramach której prelekcje wygłosili jeszcze: Tomasz Sajko (o Stowarzyszeniu Szlak Templariuszy), Andrzej Krywalewicz (o historycznej Drodze Lotha) oraz Błażej Skaziński (o architekturze templariuszy).


9 października, sobota. Wyruszamy z Chwarszczan, by przejeżdżając przez Mieszkowice (dobrze zachowane mury z XIV wieku i wiele domów ryglowych) oraz miejscowości w posiadłościach templariuszy z Rurki - Grzybno i Strzelczyn, z kościołami fundowanymi przez templariuszy - dotrzeć do zamku szpitalników w Swobnicy. Odwiedziliśmy również wczesnośredniowieczne grodzisko oraz XIII-wieczny kościół granitowy w tej miejscowości. Następnie przez Baniewice i Lubanowo (kościół z szachownicami) udaliśmy się do Bań, gdzie zwiedziliśmy kościół granitowy z czasów templariuszy.

W tym momencie nastąpiło przeniesienie wyprawy (autokarem) do Poznania, gdzie o 19.00 w Katedrze Poznańskiej wysłuchaliśmy koncertu chorałowego Ensamble Organum pod kierownictwem Marcela Peresa - najlepszego chyba współczesnego odtwórcy chorału gregoriańskiego. I także członka Stowarzyszenia Szlak Templariuszy.


8 października, piątek: Chwarszczany - wnętrze Kaplicy Zakonnej. O 20.00 dr Przemysław Kołosowski przedstawił najnowsze badania archeologiczne przy kaplicy chwarszczańskiej. O 20.30 Michał Wojciechowski wykonał monodram Memento Finis, czyli ostatnie godziny życia Jakuba de Molay.